Suma pontyfikalna była na Jasnej Górze najważniejszym akcentem uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. W homilii przypominał, że wraz z Maryją Wniebowziętą chcemy odkrywać prawdziwą wartość życia, jako wartość od Boga. Nawiązał do nauczania świętego Jana Pawła II, który w encyklice “Ewangelia życia” pisał, że człowiek musi uznać “niezaprzeczalną wartość ludzkiego życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci”.
W homilii arcybiskup nawiązał do utworu Johna Lennona “Imagine”, który wybrzmiał podczas otwarcia olimpiady w Tokio. “W tekście słyszymy o wizji utopijnego, lepszego świata, bez nieba, bez piekła, bez religii, bez ojczyzn i jakiegokolwiek prawa własności. Wszyscy żyją w jakimś utopijnym pokoju, jak bracia i siostry i to marzenie jest jakąś wizją, ale słusznie pyta jeden z redaktorów katolickich – czy świat naprawdę będzie lepszy, gdy znikną granice między dobrem a złem, gdy staniemy się ludźmi bez granic, bez ojczyzn, bez kultury, tradycji, a nade wszystko bez Boga?” – mówił arcybiskup Wacław Depo.
“W naszej ojczyźnie wciąż nie jest nam łatwo być prawdziwie wdzięcznymi za ofiarę krwi żołnierzy i ochotników roku 1920” – mówił metropolita częstochowski. Przekonywał, że w “imię fałszywej europejskości, pomijając polskość, a więc w imię fałszywego przekonania, że żyje tak, że nikomu nic nie zawdzięcza – ani Bogu, ani Kościołowi, ani Ojczyźnie. I dlatego nie chce odróżniać katów od ofiar, najeźdźców od obrońców, Warszawy, Lwowa, Zagórza i wielu innych miejsc historii Polski. Dlatego wielu do dziś nie chce uznać Cudu nad Wisłą, ze szczególną interwencją Boga, Najświętszej Maryi Panny i Świętego Andrzeja Boboli”.
W rozważaniach arcybiskup Wacław Depo przywołał słowa Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, wypowiedziane 22 maja w 1972 roku w Warszawie: “naród bez przeszłości jest godny współczucia, naród, który odcina się od historii, który się jej wstydzi, który wychowuje młode pokolenia bez powiązań historycznych – to naród renegatów”.
Podczas Eucharystii tradycyjnie poświęcone zostały zioła i kwiaty, z racji przypadającego dziś tradycyjnego świata Matki Boskiej Zielnej. Sumę poprzedziło odsłonięcie tablicy upamiętniającej “Cud nad Wisłą”.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!