Zakończyła się renowacja jednego z najcenniejszych polskich zabytków. Po pięciu latach konserwatorzy zakończyli prace przy odnawianiu ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Arcydzieło odzyskało średniowieczny kolor i blask
Po raz pierwszy od rozpoczęcia remontu otwarto skrzydła ołtarza i zaprezentowano efekt prac konserwatorów. Ceremonii przewodniczył proboszcz Bazyliki Mariackiej ksiądz Dariusz Raś.
Prace prowadził Międzyuczelniany Instytut Restauracji i Konserwacji Dzieł Sztuki warszawskiej i krakowskiej ASP. Niemal wszystkie rzeźby konserwowano na miejscu. W ciągu pięciu lat odkryto wiele tajemnic ołtarza. Między innymi odkryto i odczytano datę – 1486 rok. Kierownik zespołu konserwatorskiego doktor Jarosław Adamowicz powiedział, że data sugeruje, iż na “trzy lata przed oficjalnym poświęceniem ołtarza, całość ołtarza była już zakończona”.
Dodatkowo z badań wynika, że większość elementów górnej części ołtarza, które do tej pory uważano za XIX-wieczne rekonstrukcje, to gotyckie oryginały. W ciągu ostatnich pięciu lat udało się też – jak twierdzą konserwatorzy – dotrzeć do pierwotnej kolorystyki dzieła Wita Stworza.
Prace konserwatorskie trwały pięć lat i kosztowały 14 milionów złotych. Ostatni raz ołtarz Wita Stwosza był odnawiany pół wieku temu.