Prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. Podczas uroczystości w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, prezydent wręczył nominacje nowym ministrom.
Przemawiając, Andrzej Duda zauważył, że rekonstrukcja rządu przypada w niemal rok po wyborach parlamentarnych, po których w Sejmie Zjednoczona Prawica ma większość. Podkreślił, że wyborcze zwycięstwo było podziękowaniem ze strony Polaków za poprzednie 4 lata rządów od 2015 do 2019 roku. “Za dotrzymane zobowiązania, za wdrożone programy społeczne, za to, w co wielu ludzi w czasie kampanii 2015 roku nie wierzyło, że w ogóle jest możliwe. To wielkie dzieło Zjednoczonej Prawicy i tej w rządzie, i tej w parlamencie. To wielkie dzieło najpierw pani premier Beaty Szydło, potem pana premiera Mateusza Morawieckiego i wszystkich tych, którzy z nimi współpracowali. Cieszę się, że miałem wielki zaszczyt to dzieło wspierać” – mówił prezydent.
Andrzej Duda jednocześnie podziękował członkom Rady Ministrów, którzy odchodzą z rządu. Prezydent podkreślił, że czas ich służby przypadł na trudny czas pandemii koronawirusa. “Kwestia życia i zdrowia obywateli, po drugie kwestia ratowania polskiej gospodarki. To dzieło było i jest realizowane. Chciałem z całego serca podziękować wszystkim państwu za tamte cztery lata i za ten czas minionego roku niezwykle dzielnej i bardzo często ważnej postawy, która wymagała wielkiej odpowiedzialności, odporności psychicznej, ale przede wszystkim wymagała niezwykłego wysiłku. Dziękuję całemu polskiemu rządowi, dziękuję całej Zjednoczonej Prawicy” – powiedział prezydent.
Andrzej Duda wyraził też nadzieję, że w obliczu wyzwań, przed którymi stoi Polska, dojdzie do lepszej współpracy między rządem i opozycją. Podkreślił, że odpowiedzialność za państwo wymaga szerokiego poparcia, dla dobrych projektów ustaw. Jak mówił, jednym z priorytetów jest walka z pandemią koronawirusa. “Czeka nas jeszcze walka o uratowanie polskiej gospodarki i wyprowadzenie jej z kryzysu po to, by mogła dalej konkurować z najlepszymi na świecie. Abyśmy razem przeszli przez ten kryzys i aby polska rodzina stawała się coraz zamożniejsza, tak jak obiecywaliśmy to w kolejnych kampaniach wyborczych” – podkreślił prezydent.
W nowym rządzie będzie czterech wicepremierów: prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin, Jarosław Gowin i Piotr Gliński. Liderowi Porozumienia, który wraca do rządu, będzie podlegać ministerstwo rozwoju, pracy i technologii. Grzegorz Puda będzie szefem resortu rolnictwa i leśnictwa. Nieobecny na uroczystości był Przemysław Czarnek, u którego zdiagnozowano koronawirusa. Ma kierować połączonym resortem edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Na ministra cyfryzacji powołany został premier Mateusz Morawiecki. Liczba resortów została zmniejszona do 14.
Prawu i Sprawiedliwości przypadnie 12 resortów, Solidarnej Polsce i Porozumieniu – po jednym. Na mocy umowy koalicyjnej, Porozumienie i Solidarna Polska będą miały po jednym ministrze w Kancelarii Premiera. Partia Zbigniewa Ziobry wskazała Michała Wójcika. Z ramienia Porozumienia będzie to Michał Cieślak. Powstaną dwa nowe urzędy centralne: Rządowe Centrum Sportu i Główny Urząd Morski.