Polska: ogłoszono laureatów Fryderyków 2020 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzu

Hania Rani, Dawid Podsiadło, Muniek Staszczyk i Maciej Obara to główni zwycięzcy Fryderyków 2020. W Warszawie ogłoszono laureatów w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzu. Najwięcej statuetek otrzymała w tym roku Hania Rani. Pianistka, kompozytorka i wokalistka wygrała w kategoriach: debiut roku, alternatywny album roku za płytę „Esja” i najlepsze nowe wykonanie za piosenkę “Odprowadź (piano version)” wykonaną wspólnie z Melą Koteluk. Hania Rani uznana też została za kompozytora roku. Ex-aequo jako kompozytor został nagrodzony Dawid Podsiadło razem z Olkiem Świerkotem. Dawid Podsiadło zdobył także nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla twórcy tekstu i muzyki oraz nagrodę publiczności za piosenkę “Najnowszy Klip”. Muniek Staszczyk otrzymał dwie statuetki za najlepszy rockowy album roku „Syn miasta” i najlepszy utwór „Pola”. W kategorii jazz dwie statuetki zdobył Maciej Obara jako artysta roku i za jazzowy album “Three Crowns”. 

W kategorii “Album roku pop” uhonorowano Natalię Przybysz za “Jak malować ogień”, a za “Album pop alternatywny” – Darię Zawiałow za “Helsinki”. 

Kolejną młodą wokalistką, którą doceniono podczas rozdania nagród polskiego przemysłu muzycznego, była Natalia Nykiel. Fryderyka w kategorii najlepsza płyta elektroniczna otrzymał jej ubiegłoroczny krążek „Origo”. Statuetkę za muzykę ilustracyjną przyznano Leszkowi Możdżerowi za muzykę do filmu “Ikar. Legenda Mietka Kosza”. “Album roku hip hop” to “Pocztówka z WWA, lato ’19” Taco Hemingwaya. W kategorii Album roku Muzyka Świata” wygrał zespół Hańba!. Najlepszą płytą metalową 2019 roku uznano „Randkę w ciemność” grupy Nocny Kochanek. Zespół Mikromusic dzięki koncertowemu albumowi „Z dolnej półki” został wyróżniony Fryderykiem za najlepszą płytę z muzyką poetycką. Najlepszą płytę bluesową sezonu – zdaniem Akademii Fonograficznej- nagrał Jamal – „Czarny motyl”. Autorem roku został Błażej Król.

Tegoroczne plany związane z przyznaniem statuetek Fryderyka musiały ulec zmianie. Jeszcze 8 marca 2020 roku, w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, odbyła się Gala Muzyki Poważnej, ale zaplanowana na kolejny tydzień dwudniowa Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzowej została odwołana w związku z wybuchem pandemii koronawirusa. Nagrodzeni dziś artyści na otrzymanie swoich Fryderyków będą musieli jeszcze poczekać. Wręczenie statuetek planowane jest jako specjalne wydarzenie, które odbędzie się w ramach przyszłorocznej edycji Fryderyk Festiwal. Fryderyki to nagrody przyznawane przez polskie środowisko muzyczne. Pierwszy raz wręczono je w 1995 roku. Laureatów wybierają członkowie Akademii Fonograficznej. Głosowanie jest dwuetapowe i tajne. Obecnie Akademia Fonograficzna liczy około 1400 członków. Co roku zapraszani są do niej nominowani do Fryderyków artyści.

Related Posts

Polska: rekordowa liczba policjantów w służbie

W policji służy rekordowa liczba funkcjonariuszy – na koniec 2025 roku jest ich 102 288. To największa liczba w historii tej formacji. “Jest to rekordowe zatrudnienie w polskiej policji od początku jej istnienia, czyli od 1990 roku” – powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej komendant główny policji, generalny inspektor Marek Boroń. “W tym roku przyjęliśmy 8509 młodych adeptów, więc dzisiaj patrzymy optymistycznie na to, co w przyszłym roku” – dodał szef policji. Rośnie też zainteresowanie służbą w policji – w 2025 roku ponad 30 tysięcy kandydatów złożyło podania o przyjęcie. To dwa razy więcej, niż w 2023 roku. Komendant główny podkreślił, że taka sytuacja ma pozytywny wpływ na wybór kandydatów. “Jest więcej kandydatów, bo ponad 30 tysięcy, więc mamy w czym wybierać” – powiedział komendant główny. “Wybieramy tych, którzy są najbardziej sprawni, najlepiej przechodzą testy, rozmowy Rzeczywiście z naszego punktu widzenia to zainteresowanie służbą w policji ma ogromne znaczenie, bo jesteśmy w stanie wybrać lepszych kandydatów” – dodał szef policji. W ciągu roku ze służby odeszło ponad 3,5 tysiąca policjantów. To trzy razy mniej, niż dwa lata temu, kiedy w ciągu roku odeszła ze służby prawie jedna dziesiąta policjantów – prawie 9,5 tysiąca. W ostatnim czasie MSWiA zachęca do wstępowania w szeregi tej największej podległej resortowi spraw wewnętrznych formacji, między innymi wskazując na nowy program mieszkaniowy dla funkcjonariuszy. Obiecuje też regularne inwestycje w sprzęt na podstawie nowego programu modernizacji służb. (IAR)

Read more

Po spotkaniu prezydentów Polski i Ukrainy w Warszawie

To były rozmowy w cztery oczy. Prezydent Karol Nawrocki spotkał się dziś o 11:00 z Wołodymyrem Zełenskim w Pałacu Prezydenckim. Przywódcy Polski i Ukrainy rozmawiali o bezpieczeństwie i gospodarce, ale poruszono także kwestie historyczne. Karol Nawrocki podsumował rozmowę, mówiąc, że wizyta Wołodymyra Zełenskiego to dobra informacja dla Polski i Ukrainy, a zła dla Rosji. Prezydent podkreślił, że wspiera sankcje, bo obserwuje od lat nie tylko atak Rosji na Ukrainę, ale również działania hybrydowe w Europie. Według Karola Nawrockiego pokoju w Ukrainie nie uda się osiągnąć bez pomocy prezydenta USA. “Donald Trump jest jedynym przywódcą, który jest gotowy zmusić Władimira Putina do podpisania pokoju” – powiedział prezydent i zapewnił również, że sprawa przekazania Ukrainie myśliwców MIG-29 została już załatwiona. “W tej kwestii pozostały jedynie formalności” – powiedział prezydent Polski. W trakcie rozmowy prezydenci ustalili wspólne cele strategiczne. Jednocześnie Karol Nawrocki przekazał Wołodymyrowi Zełenskiemu, że zdaniem Polaków pomoc Ukrainie nie spotkała się z należytym docenieniem. Prezydent podkreślił, że wspólnym interesem Europy, Polski i Ukrainy jest to, aby wojna zakończyła się jednoznacznym pokojem. Karol Nawrocki powiedział też, że ma nadzieję na rozwiązanie kwestii ofiar zbrodni wołyńskiej. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że już rozpoczęły się ich poszukiwania i ekshumacja. Zaoferował również Polsce doświadczenie jego państwa w obronie. Prezydent Ukrainy zaprosił Karola Nawrockiego do Kijowa. Przy okazji Wołodymyr Zełenski prosił Polskę o wsparcie w sprawie przekazania rosyjskich aktywów Ukrainie. Prezydent Ukrainy odpowiedział Karolowi Nawrockiemu, że Ukraina zawsze będzie wdzięczna Polsce za pomoc udzieloną w pierwszych dniach wojny. Ukraińska armia jest chętna na przyjęcie MIG-ów, bo to pozwoli na skuteczniejszą walkę z rosyjskim najeźdźcą. “Mam szczerą nadzieję, że ta wizyta otworzy nową, ważną kartę w naszych stosunkach, w relacjach Ukrainy i Polski” – podsumował rozmowę Wołodymyr Zełenski. Po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim Wołodymyr Zełenski udał się do Sejmu, gdzie spotkał się z marszałkiem Włodzimierzem Czarzastym. Zaplanowane jest również spotkanie z marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską, a później z premierem Donaldem Tuskiem. (IAR)

Read more

Leave a Reply