610 lat temu – 15 lipca 1410 roku – doszło do bitwy pod Grunwaldem pomiędzy wojskiem polsko-litewskim a armią Zakonu Krzyżackiego. Była to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy i starcie najpotężniejszych armii tamtych czasów. W 1410 roku Krzyżacy walczyli pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena. Połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i oddziałami czeskimi dowodzili król Władysław Jagiełło i wielki książę litewski Witold.
Bitwa zakończyła się spektakularnym zwycięstwem militarnym Polaków i ich sprzymierzeńców, co przyczyniło się do wzmocnienia znaczenia państwa polskiego i Władysława Jagiełły w Europie. Osłabiło też pozycję Zakonu Krzyżackiego, choć nie doprowadziło do jego całkowitego zniszczenia.
Dzisiaj, na Polach Grunwaldzkich prezydenci Polski i Litwy odsłonili obelisk, który powstał z inicjatywy Litwinów. Widać na nim napis w dwóch językach: “Od narodu litewskiego za wspólne zwycięstwo”. Pośrodku znajduje się herb Litwy – Pogoń.
O znaczeniu Pogoni mówił prezydent Litwy Gitanas Nauseda. “To nie tylko jeden z najstarszych rycerskich symboli, ale też symbol odwagi, oddania naszych narodów oraz obrony swojej ojczyzny do ostatniej kropli krwi” – powiedział prezydent Gitanas Nauseda. Przypomniał też historię litewskiego herbu “Wydaje mi się, że Pogoń znajdowała się też w niejednym polskim, średniowiecznym herbie szlacheckim. To też doskonały symbol naszych walk, mąk oraz wielkich zwycięstw” – mówił.
Litewski prezydent wyraził też nadzieję, że obelisk stanie się symbolem wzajemnych stosunków polsko-litewskich.