POLSKA: DWIE ODDZIELNE “DEBATY” KANDYDATÓW NA PREZYDENTA RP

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W Polsce odbyły się debaty z udziałem kandydatów w wyborach prezydenckich. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski nie spotkali się w jednym studiu. Odpowiadali na pytania w niezależnych miejscach.

KOŃSKIE – ANDRZEJ DUDA

Andrzej Duda uczestniczył w debacie w Końskich w województwie świętokrzyskim. Organizatorem była Telewizja Polska. 

Internauci pytali między innymi o pomoc dla przedsiębiorców w przypadku przedłużającej się pandemii koronawirusa. Andrzej Duda zapowiedział kontynuację dotychczasowych działań w tej kwestii. “Dzięki tarczom antykryzysowym gospodarka wraca w tej chwili do normy. (…) Chciałbym żebyśmy dalej tak działali” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

 Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda powiedział, że programy społeczne, które w ostatnich latach wprowadził wspólnie z rządem, były wdrażanie stopniowo i – w jego ocenie – odpowiedzialnie. Dodał, że ich realizacja była możliwa dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego, przede wszystkim VAT. Mówił, że sytuacja gospodarcza jest pod kontrolą i zadeklarował, że pieniędzy nie zabraknie.
 Prezydent Andrzej Duda powiedział, że rolnicy dotknięci ekonomicznymi skutkami epidemii koronawirusa będą mogli skorzystać z dodatkowego świadczenia – odszkodowania pochodzącego z unijnych środków.

Andrzej Duda mówił też o dopłatach dla rolników. Wyjaśnił, że obecne kwoty zostały wynegocjowane w 2013 roku przez przedstawicieli koalicji PO-PSL, natomiast nowa perspektywa budżetowa – od 2021 roku – podlega jeszcze negocjacjom. Jeśli wynegocjowane stawki zostaną ostatecznie utrzymane, Polska otrzyma z nich 33,5 mld euro dla rolników. To o trzy miliardy więcej, niż zakładano.
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że dzięki zwolnieniu obywateli do 26. roku życia z podatku dochodowego, są oni bardziej konkurencyjni na rynku pracy. W czasie debaty zaznaczył, że pierwszy próg podatkowy spadł z osiemnastu do siedemnastu procent, a najmniejsi przedsiębiorcy płacą o połowę mniejszy podatek. Zdaniem ubiegającego się o reelekcję prezydenta na rynku pracy młodych zatrzymają odpowiednie wynagrodzenia i inwestycje technologiczne.

Kandydat popierany przez Zjednoczoną Prawicę był pytany także o wolność słowa w internecie. Andrzej Duda powiedział, że chociaż jest gwarantowania prawnie, trzeba walczyć ze zjawiskiem mowy nienawiści – hejtu.

Zdaniem prezydenta, najlepszym modelem rozwoju mniejszych miast jest ten zrównoważony, taki, jak proponuje Unia Europejska. Jak dodał, model, w którym bogate miasta “promieniują bogactwem” na mniejsze ośrodki, nie sprawdził się. Zdaniem urzędującego prezydenta państwo powinno realizować zarówno wielkie inwestycje – jak Centralny Port Komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej czy program rozwoju linii kolejowych oraz wspierać te samorządowe, w zakresie instytucji kultury, czy sportu.

Wyborcy z Włocławka pytali prezydenta o plany związane z walką ze smogiem i zanieczyszczeniem rzek w Polsce, a także o wsparcie rodzin w pozyskiwaniu pieniędzy z samorządów na wymianę tzw. kopciuchów. Andrzej Duda powiedział, że w kraju działają już programy “Czyste Powietrze” i “Mój Prąd”, które umożliwiają uzyskanie sporego dofinansowania na przykład na wymianę pieca. Chodzi o 20 tysięcy złotych na termomodernizację i wymianę paleniska oraz 5 tysięcy na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych.

Prezydent dodał, że rząd uruchomił także programy skierowane do samorządów, jak na przykład “Miasto z Klimatem” – na inwestycje w tereny zielone.

Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda powiedział, że nigdy nie zgodzi się na wprowadzenie eutanazji w Polsce. “Jest to ogromnie kontrowersyjne, a w moim osobiście przekonaniu od strony moralnej absolutnie niedozwolone” – powiedział prezydent.

LESZNO – RAFAŁ TRZASKOWSKI

Rafał Trzaskowski – kandydat Koalicji Obywatelskiej – odmówił wzięcia udziału w debacie w Końskich, organizowanej zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, przez TVP. Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę do udziału w “Arenie prezydenckiej” organizowanej w tym samym czasie przez swój sztab wyborczy w Lesznie.

Rafał Trzaskowski powiedział, że w zakresie polityki energetycznej należy postawić na odnawialne źródła energii i zaproponował 10 tysięcy złotych dla każdej rodziny na wymianę pieca węglowego.

“Dzisiaj walka z kryzysem klimatycznym jest niesłychanie istotna, jest absolutnym priorytetem. Temu oczywiście musi towarzyszyć transformacja polskiej gospodarki, całego sektora energetycznego. Przede wszystkim musimy stawiać na odnawialne źródła energii i negocjować olbrzymie pieniądze z Unii. W tej sprawie absolutnie jestem gotów do współpracy z rządzącymi. Wykorzystam wszystkie swoje kontakty po to, żeby tych pieniędzy było jak najwięcej, tylko jasno trzeba powiedzieć, że uznajemy priorytety Unii Europejskiej i będziemy walczyć z katastrofą klimatyczną” – powiedział Rafał Trzaskowski.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta powiedział też, że trzeba zwiększyć nakłady na psychiatrię dziecięcą. Jak mówił, w polskich szkołach jest wiele hejtu i sytuacji, w której młodzi ludzie nie wytrzymują presji.

“Ten duży stres i również to, że w życiu dzieciaków dominuje internet, bardzo szybkie tempo życia, doprowadza do tego, że dzieci są niesłychanie obciążone. Dlatego musimy zrobić absolutnie wszystko żeby specjalistów i od psychiatrii, i od psychologii dziecięcej było w Polsce jak najwięcej. Ja mówię jasno, że trzeba zwiększyć nakłady na polską służbę zdrowia do 6% PKB rocznie. I przede wszystkim zrobić wszystko, żeby stworzyć zachęty do wybierania przez młodych lekarzy tej specjalizacji” – powiedział Rafał Trzaskowski.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, zadeklarował gotowość wzięcia udziału w Marszu Niepodległości 11 listopada w przypadku, gdyby został wybrany na urząd głowy państwa. Zaznaczył, że jego uczestnictwo w tym wydarzeniu zależałoby jednak od pewnych kwestii.
“Jeżeli ten Marsz nie będzie polityczny, jeżeli będą się mogły udać tam rodziny z dziećmi, czyli krótko mówiąc będzie bezpiecznie, to ja bardzo chętnie w takim marszu wezmę udział. W ostatnich latach rzeczywiście było tak, że raczej byłem ze swoimi dziećmi na grobach swoich własnych, rodzinnych bohaterów narodowych. Natomiast jestem absolutnie gotów uczestniczyć w takim marszu” – powiedział Rafał Trzaskowski.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!