PLL LOT porozumiały się z częścią związków zawodowych

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Polskie Linie Lotnicze LOT porozumiały się z trzema spośród pięciu działających w spółce związków zawodowych. Jeśli do 15 czerwca do porozumienia przystąpią pozostałe dwa związki, to umowa gwarantująca personelowi lotniczemu pobory niezależnie od uziemienia samolotów wejdzie w życie od 1 lipca. W przeciwnym wypadku konieczne będzie zmniejszenie wymiaru etatów.

Porozumienie zaproponowane przez pracodawcę wprowadza miesięczne pensum, które w przypadku pilotów wynosi 20 godzin, a w przypadku stewardes 30 godzin. Utrzymany zostaje przy tym pełny wymiar zatrudnienia. W praktyce oznacza to, że ci pracownicy LOT, nawet jeśli nie przepracują ani jednej godziny, otrzymają wynagrodzenie w wysokości od około 3 do około 8 tysięcy złotych miesięcznie. 
Do przygotowanego na tej podstawie uzgodnienia przystąpili przedstawiciele związku zawodowego reprezentującego personel lotniczy oraz przedstawiciele związków zawodowych reprezentujących personel naziemny; NSZZ “Solidarność” i Związek Zawodowy Pracowników PLL LOT. Do 15 czerwca swoją decyzję w sprawie przystąpienia do porozumienia przedstawić ma Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego oraz Ogólnopolski Pracowniczy Związek Zawodowy Konfederacja Pracy. 

Aby powyższe uzgodnienie mogło wejść w życie, w praktyce musi zostać zaakceptowane przynajmniej przez Związek Zawodowy Pracowników Personelu Pokładowego i Lotniczego. Alternatywą w odniesieniu do parafowanych porozumień są wypowiedzenia zmniejszające wymiar etatu.
Jak powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej reprezentująca związek Monika Szelągowska, w piątek po południu ma dojść do spotkania z prezesem, podczas którego związkowcy przedstawią swoją decyzję. 

Spółka podkreśla, że LOT chce w pierwszej kolejności utrzymać miejsca pracy stąd, w przeciwieństwie do wielu innych linii lotniczych, zamiast zwalniać pracowników czy rezygnować ze współpracy, zaproponował gwarancję wynagrodzeń nawet tym stewardessom i pilotom dla których w najbliższych miesiącach nie będzie pracy.

W środę przed siedzibą PLL LOT w Warszawie odbyła się demonstracja, w której uczestniczyli przedstawiciele związków Alternatywa oraz związku Pracowników Personelu Pokładowego i Lotniczego. Uczestnicy manifestacji wyrażali swój sprzeciw wobec propozycji zarządu PLL LOT, która dotyczyła obniżki wynagrodzeń. Związkowcy obawiają się, że utworzenie nowej spółki o nazwie LOT Polish Airlines doprowadzi do utraty etatów i zwolnień. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!