Polska: ks. prałat Bogdan Bartołd o idei uroczystości Bożego Ciała

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Proboszcz Archikatedry świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, ksiądz prałat Bogdan Bartołd powiedział, że Jezus jest dziś szczególnie obecny pośród nas. Dzisiejsza uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana Bożym Ciałem, sprawowana jest dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. 

To jedna z najważniejszych uroczystości w naszym roku liturgicznym – zaznacza proboszcz Archikatedry świętego Jana Chrzciciela. „Uroczystość nawiązuje do tego, co się wydarzyło w wieczerniku, gdzie Chrystus ustanowił Eucharystię. Prawda podstawowa jest taka, że Jezus jest obecny pośród nas” – podkreślił duchowny. “Z Chrystusem spotykamy się w naszych świątyniach, kościołach, a ten dzień, jest dniem dziękczynienia Panu Bogu, za niezwykły dar miłości. Eucharystia jest darem miłości Pana Boga, który wychodzi do nas na zewnątrz.” – mówi prałat Bogdan Bartołd. Dodaje, że z dzisiejszym świętem związana jest piękna i niezwykła procesja eucharystyczna. 

„Quo vadis Domine? – Dokąd idziesz Panie? Nawiązując do legendy, kiedy święty Piotr opuszczał Rzym w czasie prześladowań, spotyka Chrystusa i pyta: Dokąd idziesz Panie? – a Chrystus mówi: Idę umrzeć za ciebie, bo opuszczasz Rzym” – powiedział duchowny. “To pytanie – Dokąd idziesz Panie? mówi nam, że Chrystus idzie do nas wszystkich, którzy tu przebywamy, mieszkamy. Chce nam zaświadczyć o swojej miłości. To jest święto wielkiej bliskości, czułości, serdeczności Chrystusa” – wyjaśnia prałat Bogdan Bartołd.

Proboszcz warszawskiej archikatedry mówi, że Chrystus chce przyjść do każdego i ofiarować mu siebie. „Mamy tę radość i to szczęście, że możemy przyjmować Boga do swojego serca. To święto dziękczynienia za dar Eucharystii jest również świętem ukazania światu, że wierzymy w Boga, który kocha, kocha każdego człowieka i do każdego chce przyjść.” – podkreśla proboszcz warszawskiej archikatedry.
W Polsce uroczystość Bożego Ciała została wprowadzona przez biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320 roku. Zewnętrzną formę święta stanowią procesje prowadzone do czterech ołtarzy. W procesjach przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem, a na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne. 

Uroczystość Bożego Ciała obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego i jest świętem nakazanym. Oznacza to, że katolicy mają obowiązek uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!