Polska: zmarł aktor Paweł Królikowski

0

Zmarł Paweł Królikowski, aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy. Milionom widzów był znany z roli Kusego w popularnym serialu “Ranczo”. Artysta od kilku lat zmagał się chorobą neurologiczną. Miał 58 lat.

Paweł Królikowski zagrał w kilkudziesięciu filmach i serialach, między innymi “Czwarta władza”, “Na dobre i na złe”, “PitBull”, “Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” oraz “Ojciec Mateusz”. W ubiegłym roku wziął udział w kampanii wizerunkowo-promocyjnej Programu 1 Polskiego Radia. 

W 2009 roku aktor uczestniczył w programie “Kocham Cię, Polsko!”. Od 2014-go był jurorem programu “Twoja twarz brzmi znajomo”. W latach 2018-2020 pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich.

Debiutował w 1984 roku rolą chuligana w filmie dla dzieci i młodzieży “Dzień kolibra”, który został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym dla Dzieci w Chicago. Po ukończeniu studiów na Wydziale Aktorskim filii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu w 1987 roku, rozpoczął pracę w Teatrze Studyjnym’83 im. Juliana Tuwima w Łodzi. Na scenie debiutował rolą Konduktora w spektaklu Lewisa Carrolla “Przygody Alicji w krainie czarów”.

W 2018 roku Paweł Królikowski został uhonorowany Brązowym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Był zdobywcą statuetki “Melonika” w kategorii najlepszy aktor komediowy w 2007 roku na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku. 

W wieku 21 lat, podczas egzaminów do wrocławskiej szkoły aktorskiej, poznał swoją przyszłą żonę, aktorkę Małgorzatę Ostrowską, znaną z roli Grażyny Lubicz w telenoweli Telewizji Polskiej “Klan”. Byli małżeństwem od 1988 roku, mieli pięcioro dzieci. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!