Polska: negocjacje ws. budowy elektrowni jądrowej

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że trwają negocjacje w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Polityk zapowiedział, że w tym roku powinno zapaść rozstrzygnięcie, kto sfinansuje budowę elektrowni.

“To jest taki obszar, który przez ostatnich kilkanaście, kilkadziesiąt lat był elementem długich dyskusji, ale myślę, że tych rozstrzygnięć możemy się spodziewać już w tym roku. W związku z tym teraz trwają negocjacje. Byłoby z mojej strony nieodpowiedzialne, gdybym wskazał, kto jest preferowany, bo to są rozmowy o dużych pieniądzach. Natomiast, faktycznie, to jest jeden z elementów, który ma realizować cele klimatyczne, bo jeżeli mamy ograniczyć emisję dwutlenku węgla, to wybudowanie elektrowni atomowej jest bez wątpienia jednym z ważnych filarów dostarczania energii w Polsce” – wyjaśnił rzecznik.

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podczas listopadowego polsko-amerykańskiego forum przemysłu jądrowego mówił, że kwestię finansowania budowy elektrowni jądrowej należy rozstrzygnąć w 2020 roku po to, żeby utrzymać harmonogram, przewidujący uruchomienie pierwszego reaktora w 2033 roku. W tym celu ma powstać nowy podmiot, który zajmie się budową i eksploatacją elektrowni jądrowej. Jego udziałowcem będzie strona polska. 

W październiku amerykańsko-japońska firma GE Hitachi Nuclear Energy poinformowała, że podpisała porozumienie w sprawie współpracy przy ewentualnej budowie w Polsce małej elektrowni jądrowej o mocy 300 MW z Synthos – chemicznym koncernem kontrolowanym przez Michała Sołowowa.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!