Polska: Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą opłatę cukrową

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą opłatę od napojów słodzonych i tak zwanych małpek, czyli od napojów alkoholowych w opakowaniach o objętości do 300 mililitrów. Za opowiedziało się 254 posłów, 169 było przeciwnych, 16 wstrzymało się od głosu.

Przed głosowaniem wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński apelował do parlamentarzystów, by poparli przygotowane przez rząd rozwiązania. Mówił, że przepisy chwaliła w liście do polskie rządu Światowa Organizacja Zdrowia. Dodał, że podczas prac parlamentarnych nad projektem uwzględniono uwagi producentów napojów, między innymi wydłużono o trzy miesiące termin wejścia przepisów w życie. 

Wiceminister sportu Anna Krupka zwracała uwagę, że wprowadzając opłatę od napojów słodzonych rząd chce wprowadzić dodatkowe opłaty za tego typu produkty, by zapobiegać otyłości, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Podawała dane Światowej Organizacji Zdrowia, według których polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Powiedziała, że na mocy tych przepisów 117 milionów rocznie będzie trafiało do Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na sport dzieci i młodzieży oraz sport niepełnosprawnych.
Ustawa trafi teraz do Senatu. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!