Co trzeci pracownik z Ukrainy chce zostać w Polsce

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Co trzeci pracownik z Ukrainy chciałby przeprowadzić się do Polski na stałe, wynika z raportu „Ukraińcy na polskim rynku pracy: doświadczenia, wyzwania i perspektywy”. Badanie zostało przedstawione podczas jednej z debat na XIII Forum Europa – Ukraina, w Jasionce koło Rzeszowa. 

Mariya Kuzenko, kierownik działu legalizacji zatrudnienia w grupie EWL, powiedziała, że Ukraińcy coraz większą uwagę przykładają do znajomości języka polskiego. „Główny wniosek jest taki, że pracownicy chcą się edukować i uczyć języka polskiego. Chcą też pracować dłużej” – wyjaśniła ekspertka. 

Większość zamierza spędzić w Polsce co najmniej trzy miesiące. Z kolei grupa Ukraińców, którzy deklarują chęć osiedlenia się w naszym kraju na zawsze wzrosła z 22 procent do blisko 33, między 2018, a 2019 rokiem.  
Według badań, przeciętnie w Polsce pracownik z Ukrainy zarobi mniej więcej 3,5 razy więcej niż w swojej ojczyźnie. Wyższe pensje to nadal główny powód emigracji. Dla naszego kraju konkurencję może stanowić rynek niemiecki, ale na razie mamy przyjaźniejsze procedury legalizacji podejmowanej pracy przez osoby spoza UE, co także przyciąga Ukraińców. „Widzimy w ostatnim kwartale 2019 roku usprawnienia w procedurach urzędowych pod kątem zatrudnienia cudzoziemców. Te procedury czasowo zostają rozstrzygnięte znacznie szybciej. To jest główny powód. Nawet nie samo ułatwienie, ale czas i wydawanie decyzji w terminach” – dodała Mariya Kuzenko.

Mirosław Przewoźnik, zastępca dyrektora w Departamencie Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przypomniał, że Polska notuje najniższe wskaźniki bezrobocia od czasów transformacji ustrojowej, dlatego pracownicy spoza naszego kraju są potrzebni w wielu branżach. Dodał, że resort pracuje nad usprawnieniem procedur administracyjnych dla cudzoziemców, na przykład poprzez informatyzację. „To na pewno ułatwia. Dodam, że w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie mamy najwięcej wniosków o zezwolenia na pracę mediana wynosi 10 dni, co jest bardzo krótkim okresem czasu, ale to dzięki elektronizacji” – wskazał przedstawiciel resortu pracy. 
Raport przygotowała firma EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Badanie wykorzystane w dokumencie zostało przeprowadzone między kwietniem, a majem 2019 roku za pomocą bezpośrednich wywiadów z grupą 855 obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w celu podjęcia pracy. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!