Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie dziś pierwsze przesłuchania uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina. W rozpoczętym dziś konkursie weźmie udział dwudziestu dziewięciu pianistów- głównie studentów akademii muzycznych i uczniów szkół muzycznych drugiego stopnia.

Jedną z pierwszych uczestniczek konkursu jest Joanna Goranko, uczennica szóstej klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej imienia Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu. Publiczności i jurorom zaprezentowała miedzy innymi nokturn, balladę i walc As-dur Fryderyka Chopina.  
Po zakończeniu występu Joanna Goranko powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej o emocjach, jakie towarzyszyły jej na scenie. “Adrenalina podskoczyła dość mocno, ponieważ to nie jest 20-minutowe granie tylko 40 minut, więc sporo czasu, żeby się przedstawić publiczności i jurorom. Taki występ ma różne fazy emocjonalne. Gramy różne formy, więc przechodzimy przez całą gamę emocji. To wszystko musimy zawrzeć tych w 40 minutach, więc nadal po występie jestem rozemocjonowana” – mówiła Joanna Goranko.
Sekretarz jury Jerzy Michniewicz zaznaczył, że Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina jest konkursem trudnym i wymagającym. “Ten konkurs jest dość specyficzny, ponieważ wykonuje się wyłącznie utwory Chopina. Tutaj szczególnie istotne jest to, by ‘czuć’ tego kompozytora i mieć należną biegłość techniczną. Jest to konkurs trudny, oceniany przez znakomitych i wymagających jurorów. Ma też renomę i w tym sensie jest wyzwaniem dla uczestników” – powiedział Jerzy Michniewicz.

Dwa pierwsze etapy konkursu potrwają do środy 5 lutego. W piątek i sobotę (7, 8 lutego) odbędą się finały, a w niedzielę (9 lutego) zaplanowano koncert laureatów konkursu. 

Laureaci dwóch pierwszych nagród mają zagwarantowany udział w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim, który odbędzie się w październiku.

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina po raz pierwszy odbył się w 1968 roku. Wielu laureatów konkursu krajowego odnosiło później sukcesy na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim. Chodzi między innymi o Janusza Olejniczaka, Krystiana Zimermana czy Ewę Pobłocką.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!