Polska

Polska: IPN zaprezentował film dokumentalny “Raport z Auschwitz”

22/01/2020 0 komentarzy

Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował film dokumentalny “Raport z Auschwitz”. Ukazuje on nieznane dotąd dokumenty świadczące o tym, że Polacy już od 1941 roku do końca wojny informowali wszystkich aliantów o sytuacji w obozach zagłady na terenie okupowanej Polski. W filmie reżyser Krzysztof Brożek pokazuje obojętność Zachodu w czasie II wojny światowej na doniesienia Polskiego Państwa Podziemnego o Holokauście. 

Reżyser wyjaśnia, że dotarł do polskich raportów, które znajdują się w brytyjskich archiwach i są niezbitym dowodem zbrodni niemieckich na Żydach oraz zaangażowania Polski w informowaniu o tym świata. Zaznaczył, że film opowiada o tym, że na Zachód, poprzez Londyn i USA, docierały nie tylko raporty Witolda Pileckiego i Jana Karskiego, ale również dziesiątki innych raportów, ukazujących sytuację w okupowanej Polsce i obozach.

Raporty niezwykle precyzyjnie opisywały skalę ludobójstwa do jakiego dochodziło w obozie w Auschwitz-Birkenau, podawane były w nich konkretne liczby zagazowanych i spalonych Żydów, skąd pochodzili, jakiej byli narodowości. Były też informacje dotyczące liczby transportów. 

Krzysztof Brożek wyjaśnia, że pokazał w filmie, że choć te informacje docierały do najważniejszych polityków w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych to alianci nie podjęli żadnych działań, by zapobiec niemieckim zbrodniom na Żydach. Powiedział, że były rozważane naloty nie tylko na Auschwitz, ale również na miejsca, z których wyjeżdżały transporty, ale nie poszły za tym decyzje natury wojskowej.

Wiceprezes IPN Jan Baster podkreśla, że ten film może być odpowiedzią na kłamliwe zarzuty wobec Polski, pojawiające się zarówno w światowych mediach jak i padające z ust polityków, a dotyczące między innymi antysemityzmu Polaków i ich współudziału w Holocauście. Zaznaczył, że każdy film, który jest oparty na faktach, na bezpośrednich rozmowach z uczestnikami tamtych wydarzeń, jest cenny. Jan Baster podkreślił, że najważniejsze są fakty, które wynikają z dokumentów, z ludzkich relacji i które potwierdzają relacje Witolda Pileckiego i Jana Karskiego.

Bohaterami filmu są między innymi więźniowie, głównie z pierwszych transportów: Kazimierz Albin, Kazimierz Piechowski, Jerzy Bogusz, Karol Tendera, a także Eva Mozes-Kor – ofiara doktora Mengele.

Film będzie rozpowszechniany przez polskie placówki dyplomatyczne na całym świecie, a jego fragmenty zostaną 27 stycznia zamieszczone na kanale IPN Youtube. 

 

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
30 Dec
NEWS
Sąd przedłużył o 3 miesiące areszt dla Janusza Palikota
30 Dec
NEWS
Ukraina - niemal 200 ataków na froncie
30 Dec
NEWS
Płd. Korea: nakaz aresztowania byłego prezydenta
28 Dec
NEWS
Elon Musk z poparciem dla AfD w artykule gościnnym dla niemieckiej gazety
28 Dec
NEWS
Niemcy: 15-latek planował zamach na kościół
27 Dec
NEWS
Naukowcy odkryli nowy gatunek śledzia w Bałtyku
27 Dec
NEWS
Putin odrzucił propozycję odroczenia członkostwa Ukrainy w NATO
26 Dec
NEWS
J. Biden zapowiada zwiększenie dostaw broni na Ukrainę
26 Dec
NEWS
UNICEF alarmuje: głód, choroby i fatalne warunki zagrażają ludziom w Strefie Gazy
26 Dec
NEWS
Polska: policja zatrzymała wczoraj 172 nietrzeźwych kierowców
24 Dec
NEWS
Hawaje: wybuch wulkanu Kilauea
24 Dec
NEWS
Na Morzu Śródziemnym zatonął rosyjski statek towarowy
21 Dec
NEWS
Rada Edukacji Chicago głosuje za zwolnieniem dyrektora generalnego CPS
21 Dec
NEWS
Zełenski spotkał się z szefem CIA
21 Dec
NEWS
Brazylia - co najmniej 32 osoby zginęły w wypadku autobusu
21 Dec
NEWS
Chicago: 23-latek zginął w strzelaninie na południu miasta
down
Najnowsze Wiadomości
WIGILIA DLA SAMOTNYCH I BEZDOMNYCH 2024
Kiermasz Świąteczny Związku Podhalan
Świąteczne msze w parafii św. Jacka w Chicago