Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował film dokumentalny “Raport z Auschwitz”. Ukazuje on nieznane dotąd dokumenty świadczące o tym, że Polacy już od 1941 roku do końca wojny informowali wszystkich aliantów o sytuacji w obozach zagłady na terenie okupowanej Polski. W filmie reżyser Krzysztof Brożek pokazuje obojętność Zachodu w czasie II wojny światowej na doniesienia Polskiego Państwa Podziemnego o Holokauście.
Reżyser wyjaśnia, że dotarł do polskich raportów, które znajdują się w brytyjskich archiwach i są niezbitym dowodem zbrodni niemieckich na Żydach oraz zaangażowania Polski w informowaniu o tym świata. Zaznaczył, że film opowiada o tym, że na Zachód, poprzez Londyn i USA, docierały nie tylko raporty Witolda Pileckiego i Jana Karskiego, ale również dziesiątki innych raportów, ukazujących sytuację w okupowanej Polsce i obozach.
Raporty niezwykle precyzyjnie opisywały skalę ludobójstwa do jakiego dochodziło w obozie w Auschwitz-Birkenau, podawane były w nich konkretne liczby zagazowanych i spalonych Żydów, skąd pochodzili, jakiej byli narodowości. Były też informacje dotyczące liczby transportów.
Krzysztof Brożek wyjaśnia, że pokazał w filmie, że choć te informacje docierały do najważniejszych polityków w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych to alianci nie podjęli żadnych działań, by zapobiec niemieckim zbrodniom na Żydach. Powiedział, że były rozważane naloty nie tylko na Auschwitz, ale również na miejsca, z których wyjeżdżały transporty, ale nie poszły za tym decyzje natury wojskowej.
Wiceprezes IPN Jan Baster podkreśla, że ten film może być odpowiedzią na kłamliwe zarzuty wobec Polski, pojawiające się zarówno w światowych mediach jak i padające z ust polityków, a dotyczące między innymi antysemityzmu Polaków i ich współudziału w Holocauście. Zaznaczył, że każdy film, który jest oparty na faktach, na bezpośrednich rozmowach z uczestnikami tamtych wydarzeń, jest cenny. Jan Baster podkreślił, że najważniejsze są fakty, które wynikają z dokumentów, z ludzkich relacji i które potwierdzają relacje Witolda Pileckiego i Jana Karskiego.
Bohaterami filmu są między innymi więźniowie, głównie z pierwszych transportów: Kazimierz Albin, Kazimierz Piechowski, Jerzy Bogusz, Karol Tendera, a także Eva Mozes-Kor – ofiara doktora Mengele.
Film będzie rozpowszechniany przez polskie placówki dyplomatyczne na całym świecie, a jego fragmenty zostaną 27 stycznia zamieszczone na kanale IPN Youtube.