Irlandczycy głosują. Trzy i pół miliona wyborców wybiera 173 posłów w Dail – irlandzkim parlamencie. Co gryzie wyborców? Koszty życia, inflacja, problemy finansowe służby zdrowia, kontrola imigracji. Ale temat numer jeden to od dawna mieszkania. “Wielkie firmy z całego świata na pniu wykupują nowe domy. Windują ceny” – narzeka John, taksówkarz.
W sondażach – remis. Łeb w łeb idą lewicowa Sinn Fein oraz dwie centroprawicowe partie, które dominują w republice niemal od jej narodzin. “Możemy z dużą pewnością przypuszczać, że nowy rząd będzie miał w składzie Fianna Fail i Fine Gael. Ale wiele zależy od liczby mandatów, bo jeśli potrzebny będzie dodatkowy koalicjant wszystko szybko może stać się bardziej skomplikowane” – podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem dr Lisa Keenan, politolog z dublińskiego Trinity College.
Ostatni sondaż dla Irish Independent potwierdził wcześniejszy trend: lekki spadek Fine Gael, z której wywodzi się obecny premier Simon Harris oraz podobny wzrost poparcia dla Sinn Fein. Na prowadzeniu znalazła się Fianna Fail, ale różnice były minimalne, w granicach błędu sondażowego. Sondaże pokazują też słabe wyniki Zielonych. To między innymi efekt niezadowolenia rolników.
Cztery lata temu drugie miejsce zajęła Sinn Fein, najsilniejsza partia lewicowa, niegdyś polityczne skrzydło terrorystycznej IRA. W 2022 roku sondaże często wróżyły ugrupowanie zwycięstwo, ale kolejny rok przyniósł załamanie poparcia. Teraz trzy partie mają w badaniach około 20%. Tradycyjnie dwa centroprawicowe ugrupowania nie wchodzą z Sinn Fein w koalicję.
Według sondaży dużą rolę odegrać mogą kandydaci niezależni. To z tej – bardzo zróżnicowanej- grupy zwycięzcy będą mogli “dobierać” brakujące mandaty potrzebne do utworzenia rządu.
Badania exit poll – wieczorem. System rozdzielania głosów jest jednak skomplikowany, a liczenie rozpoczyna się dopiero jutro. Pełny obraz poznamy zapewne pojutrze.