Jest zgoda Parlamentu Europejskiego na pakiet finansowy dla Ukrainy w wysokości 35 miliardów euro. Spłata pożyczki ma pochodzić z zamrożonych, w ramach sankcji, aktywów Banku Centralnego Rosji. Poparcie europosłów było zdecydowane – za głosowało 518, przeciwko było 56, wstrzymało się od głosu 61. Pożyczka unijna, to część kredytu, którą grupa G7 chce przekazać Ukrainie, opiewającego łącznie na 45 miliardów euro.
Unia Europejska wpływa na nieznane wody – pożyczka dla Ukrainy gwarantowana zablokowanymi rosyjskimi aktywami to nowość. Europarlament, w ślad za unijnymi krajami uznał, że Rosja nie może pozostać bezkarna. „To kolejny historyczny moment” – powiedziała po głosowaniu przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.
„Wysyłamy silny sygnał. Rosja jako agresor musi zapłacić i zapłaci za zniszczenia. Chwała Ukrainie” – dodała Roberta Metsola. Ukraina będzie mogła wydać pieniądze na co zechce – czy to na dozbrajanie, czy odbudowę infrastruktury krytycznej zniszczonej przez Rosję. 35 miliardów euro to maksymalny udział Unii w pożyczce G7.
Nieznany jest jeszcze wkład Stanów Zjednoczonych. Początkowo Waszyngton uzależniał decyzję od ustaleń unijnych krajów dotyczących przedłużania sankcji wobec Rosji, w tym także tych dotyczących zamrożonych aktywów. USA, chcąc mieć pewność i przewidywalność, domagały się, by restrykcje były przedłużane co 3 lata, a nie jak obecnie co pół roku. Na to jednak nie zgodziły się Węgry. Najnowsze nieoficjalne doniesienie medialne sugerują, że USA mimo brak zgody, gotowe są wziąć udział w pakiecie pomocowym. Wtedy unijny wkład zostałby zmniejszony.