Rada Ambasadorów chce wyjaśnień ws. “misji pokojowej” Orbána

0
Orban
Fot. Bloomberg
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rada Ambasadorów Unii Europejskiej w czasie środowego posiedzenia wezwie Węgry do wytłumaczenia się z misji pokojowej premiera Viktora Orbána. Szef rządu w Budapeszcie w ostatnich dniach odwiedził Kijów, Moskwę i Pekin.

Informację, powołując się na kilka źródeł w Brukseli, podała węgierska gazeta „Népszava”. Według niej jedno z państw członkowskich zażądało sprawozdania Węgier w sprawie ostatnich podróży Orbána, szczególnie dlatego, że zarówno w Kijowie, Moskwie i Pekinie uważał się za reprezentanta prezydencji Unii Europejskiej. Właśnie z powodu tej prezydencji Radą Ambasadorów kieruje Węgier, który nie umieścił tego punktu w planie pracy. Nie oznacza to jednak, że sprawa tak zwanej misji pokojowej nie będzie na posiedzeniu omawiana.

Jeden z dziennikarzy Radia Wolna Europa napisał na portalu społecznościowym, że w środę może nawet paść wniosek o pozbawienie Węgier wykonywania prezydencji. Niemal na pewno nie odniósłby on skutku, ale ma świadczyć o niezadowoleniu większości państw Unii z ostatnich działań Orbána.

Dziś również okazało się, że węgierski premier wysłał do przywódców Unii list w którym referuje swoje rozmowy z Zełeńskim i Putinem. O ukraińskim prezydencie jedyne wspomina, szeroko za to opisuje poglądy Putina na wojnę z Ukrainą.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!