Premier Słowacji wyraził uznanie dla Viktora Orbána

0
Fot. The Slovak Spectator - SME
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Premier Słowacji Robert Fico po raz pierwszy od próby zamachu na jego życie pojawił się publicznie. Szef rządu wziął udział w obchodach święta apostołów Cyryla i Metodego. W przemówieniu wyraził uznanie dla węgierskiego premiera Viktora Orbána, który złożył w ostatnich dniach wizyty w Kijowie i Moskwie.

„Inicjatyw pokojowych nigdy dość” – powiedział Robert Fico, którego z Viktorem Orbánem łączy między innymi sprzeciw wobec wojskowej pomocy dla Ukrainy. Słowacki premier stwierdził, że przyłączyłby się do podróży Orbána, gdyby pozwoliło mu na to zdrowie. Wczorajszą wizytę premiera Węgier w Moskwie, gdzie spotkał się z Władimirem Putinem, skrytykowali unijni przywódcy. 

Robert Fico odrzucił w swoim wystąpieniu progresywizm, porównując go do trucizny i nowotworu. „Nie chcę, aby Słowacja należała do państw, które robią z zachodniej cywilizacji karykaturę” – podkreślił. Zapowiedział zmianę konstytucji, by stanowiła ona mocniejszą barierę przeciwko liberalnej ideologii.

W połowie maja Robert Fico został postrzelony po wyjazdowym posiedzeniu rządu w miejscowości Handlová, gdy wyszedł do swoich zwolenników. Zamachowiec przyznał później, że działał z pobudek politycznych. W tym tygodniu prokuratura zmieniła kwalifikację prawną czynu z usiłowania zabójstwa na atak terrorystyczny.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!