Wielka Brytania: Keir Starmer nowym premierem

0
Fot. WISH-TV/AP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Keir Starmer nowym premierem Wielkiej Brytanii. Lider Partii Pracy, która zwyciężyła wczorajsze wybory parlamentarne na wyspach, został mianowany na szefa rządu przez króla Karola III. Partia Pracy wygrała wybory do Izby Gmin po 14-latach działalności opozycyjnej.

Keir Starmer, po nominacji na szefa rządu, podziękował wyborcom za zaufanie. „Dokonanie zmian w kraju nie jest jak naciśnięcie przełącznika. Świat jest teraz bardziej niestabilnym miejscem. To trochę potrwa, ale nie ma wątpliwości, że praca nad zmianą zaczyna się natychmiast, nie miejcie wątpliwości, że odbudujemy Wielką Brytanię z bogactwem tworzonym w każdej społeczności” – zapowiedział lider Partii Pracy.

Wcześniej lider Partii Konserwatywnej Rishi Sunak złożył na ręce króla Karola III rezygnację z urzędu premiera. Chwilę wcześniej przeprosił Brytyjczyków. “Krajowi chcę powiedzieć przede wszystkim: ‘przepraszam’. W tej pracy dałem z siebie wszystko, ale wysłaliście jasny sygnał, że rząd Zjednoczonego Królestwa musi się zmienić. Słyszę wasz gniew i wasz zawód. Biorę odpowiedzialność za tę porażkę” – powiedział ustępujący szef rządu. Partia Konserwatywna uzyskała najgorszy wynik w swojej historii.

W wyborach do Izby Gmin Laburzyści zdobyli 412 z 650 mandatów. Partia Konserwatywna uzyskała 121 mandatów. Z kolei Liberalni Demokracji zdobyli 71 mandatów, Szkocka Partia Narodowa 9, Sinn Fein 7, Demokratyczna Partia Unionistyczna 5, Zieloni 4, Plaid Cymur 4, Reform UK 4, a pozostali – 11.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!