Ukraina zrobiła kolejny krok w stronę UE

0
Fot. visegradinsight.eu
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Ukraina zrobiła krok w stronę Unii Europejskiej. Dziś w Luksemburgu rozpoczęła negocjacje członkowskie. To historyczny dzień – powiedział premier tego kraju Denys Szmyhal, łącząc się zdalnie z ministrami do spraw europejskich 27 unijnych krajów, którzy wzięli udział w Konferencji Międzyrządowej. 

Przypomniał, że prezydent Ukrainy podpisał wniosek o członkostwo w Unii 2 lata, 3 miesiące i 29 dni temu i że dziś Ukraina wkroczyła na drogę do Wspólnoty. „Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by to osiągnąć. W pełni rozumiemy, że przed nami jeszcze wiele pracy, ale jesteśmy na to gotowi. Pokazaliśmy, że potrafimy działać szybko i osiągać niemożliwe. Dzisiejsze wydarzenie to potwierdza” – podkreślił szef ukraińskiego rządu. Powiedział też, że dla Ukrainy Unia Europejska uosabia dom i że silna Ukraina nie jest możliwa poza Wspólnotą, tak jak silna Unia nie jest możliwa bez Ukrainy. 

O historycznym momencie i kamieniu milowym w unijno-ukraińskich relacjach mówiła Hajda Lahbib minister spraw zagranicznych Belgii, która kieruje teraz pracami Wspólnoty. „Proces rozszerzania to geostrategiczna inwestycja w pokój, bezpieczeństwo, stabilność i dobrobyt. Jest on motorem poprawy warunków gospodarczych i socjalnych naszych obywateli, zmniejszania dysproporcji między krajami i wspierania wartości, na których opiera się Unia” – powiedziała szefowa belgijskiego MSZ-tu. 

Jednak negocjacje Ukrainy z Unią do łatwych nie będą należały. Podzielone zostały one na 35 rozdziałów negocjacyjnych od rolnictwa i transportu przez kwestie finansowe, konkurencji, podatki, po energię. Nie ma wyznaczonego terminu na zakończenie rokowań. Potrwają one zapewne wiele lat. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel mówił swego czasu, że 2030 rok to możliwa data przyjęcia Ukrainy do Unii, ale to wydaje się scenariusz optymistyczny. Przede wszystkim niewyobrażalne wydaje się być przyjęcie do Unii kraju w stanie wojny.

W praktyce negocjacje członkowskie będą wyglądały tak, że najpierw nastąpi przegląd ukraińskiego prawa pod kątem zgodności z unijnymi przepisami. Sprawdzać będą to eksperci Komisji Europejskiej. A wszystko potrwa zapewne do grudnia, czyli do zakończenia przewodnictwa prorosyjskich Węgier w Unii, które niechętne były zbliżaniu Ukrainy do Wspólnoty. Gdy przegląd prawa się zakończy, rozpoczną się rokowania. Otwierane i zamykane będą rozdziały negocjacyjne. Przy czym na każdym etapie wymagana jest jednomyślność wszystkich unijnych krajów. A to daje w sumie 70 możliwości zawetowania jakiegoś kroku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!