Umowa UE z Ukrainą w transporcie drogowym została przedłużona

0
KE Komisja Europejska Ukraina
Fot. youth.europa.eu/EUROPEAN COMMISSION
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Umowa Unii Europejskiej z Ukrainą w transporcie drogowym została przedłużona do czerwca przyszłego roku. W nowych regulacjach jest klauzula bezpieczeństwa, która jest ważna dla Polski. Przeciwko tej umowie protestowali przez wiele miesięcy polscy transportowcy na granicy z Ukrainą. Teraz jest zapis, że jeśli dojdzie do zakłócenia sytuacji w którymś z państw członkowskich, przepisy w tym kraju będą zawieszane. Zakłóceniom na rynkach w krajach frontowych mają zapobiec też inne bezpieczniki – poinformowała komisarz do spraw transportu Adina Valean.

„Przewoźnicy muszą mieć przy sobie dokumenty zezwalające na przykład na przewóz międzynarodowy. Muszą też wykazać, że operacje bez ładunki są bezpośrednio związane z tranzytem lub operacją dwustronną” – wyjaśniła unijna komisarz. 

Polska jest zadowolona ze zmian w umowie. Rzeczniczka ministerstwa infrastruktury Anna Szumańska powiedziała, że została spełniona większość postulatów Warszawy. Podkreśliła, że nowe zapisy wzmacniają mechanizmy kontrolne. 

Unijno-ukraińska umowa została uzgodniona po raz pierwszy kilka miesięcy po napaści Rosji na Ukrainę – w czerwcu 2022 roku. Unia utworzyła wtedy tak zwane korytarze solidarnościowe, by pomóc Ukrainie w eksporcie przede wszystkim zboża po zablokowaniu przez Rosję portów na Morzu Czarnym. Choć teraz Kijów z części portów może ponownie korzystać, by eksportować swoje towary, to nadal unijne korytarze solidarnościowe są kluczowe dla dostaw na Ukrainę paliwa i pomocy humanitarnej.

Od czasu podpisania umowy Ukraina zwiększyła o dwie trzecie wartość eksportu do Unii. Według komisarz do spraw transportu to porozumienie przyniosło też korzyści unijnym krajom, które zwiększyły wielkości swoich przewozów na Ukrainę, w tym Polska. 

Wiceminister infrastruktury Ukrainy Serhij Derkacz, który był dziś w Brukseli powiedział, że w przyszłości Kijów będzie dążyć do podpisania trwałego porozumienia transportowego między Unią a Ukrainą, by mogła się ona bardziej zintegrować z jednolitym rynkiem. Jednak najpierw, jak zastrzega Komisja, Ukraina musi spełnić unijne reguły.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!