KE: większość młodych ludzi weźmie udział w eurowyborach

0
Fot. epthinktank.eu/© Rawf8 / Adobe Stock
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Zdecydowana większość młodych ludzi deklaruje udział w nadchodzących eurowyborach. Nie są im także obojętne takie kwestie jak ochrona klimatu i prawa człowieka – to wyniki badania Komisji Europejskiej – Eurobarometr „Młodzież i demokracja”. Zostało one przeprowadzone we wszystkich państwach wspólnoty. 

Jak powiedziała Ewa Modzelewska z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, wyniki raportu wyraźnie wskazują na to, że osoby do 30. roku życia chcą aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach, takich jak wybory do Europarlamentu. „Z badania wynika, że 64 procent młodych ludzi planuje wziąć udział w głosowaniu, a 38 procent respondentów uważa, iż pójście na wybory jest najskuteczniejszym działaniem, aby ich głos został wysłuchany. 19 procent badanych nie interesuje się polityką, a 13 procent w ogóle nie jest zainteresowanych głosowaniem”, mówiła Ewa Modzelewska.

Wyniki sondażu pokazują również, że 64 procent młodych uczestniczyło w działaniach jednej lub kilku organizacji w ciągu ostatniego roku. Prawie połowa ankietowanych zaangażowała się w podpisywanie różnych petycji czy też wysyłanie pism do polityków. Ewa Modzelewska powiedziała, że młodzież najbardziej była aktywna w kwestiach związanych z prawami człowieka (34 procent), zmianą klimatu i środowiskiem (33 procent), zdrowiem i równouprawnieniem (29 proc.).

Badanie Eurobarometru dotyczyło także edukacji. Polska przedstawicielka KE mówiła, że młodzi ludzie uważają, iż system edukacji dobrze przygotowywał ich do niektórych wyzwań, na przykład do wykrywania dezinformacji (73 proc.) i dbania o środowisko (72 proc.). “Badanie wykazało, że młodzi mają perspektywy europejskie. Ponad 43 proc. uczestniczyło w działaniu w innym kraju UE. Typowymi przykładami są studia lub szkolenia – 16 procent, wolontariat – 12 proc. lub praca – 12 procent. Prawie połowa badanych twierdzi, że jest świadoma możliwości finansowania oferowanych przez Erasmus+ – unijny program na rzecz kształcenia i szkolenia młodzieży”, wskazywała Ewa Modzelewska. 

Ponadto 67 procent młodych ludzi uważa, że UE ma wpływ, przynajmniej w pewnym stopniu, na ich codzienne życie, podczas gdy 26 procent twierdzi, że tak nie jest. 7 procent badanych nie ma na ten temat zdania.
Wybory europejskie w Polsce odbędą się 9 czerwca. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!