Politycy po szczycie V4 w Pradze

0
Fot. Twitter: Sejm RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Marszałkowie Sejmu i Senatu oświadczyli po rozmowach w Pradze, że mimo różnic, dzielących kraje Grupy Wyszehradzkiej, widzą możliwość kontynuacji współpracy w tym formacie. Polska, Czechy, Węgry i Słowacja są zgodne, że Rosja w bezprawny sposób zaatakowała Ukrainę i ta ma prawo do samoobrony i walki o niepodległość. Państwa mają jednak różne zdania w sprawie sposobu pomocy Ukrainie. 

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała po spotkaniu szefów parlamentów państw V4, że politycy mają podobne poglądy w wielu kwestiach, na przykład w sprawie migracji czy energii. Dodała, że państwa zgadzają się również, że wojna na Ukrainie jest zbrodnią, ale pojawiają się już różnice w podejściu do rozwiązania tego konfliktu. Polityk wyraziła zadowolenie, że Polska i Czechy “mówią tym samym głosem”. “Jesteśmy przekonani w stu procentach, że pomoc militarna Ukrainie jest potrzebna tu i teraz” – zaznaczyła. Dodała, że im szybciej Kijów otrzyma to wsparcie, tym większa będzie szansa na zakończenie tej wojny.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podkreślił, że “Polska stoi murem przy Ukrainie” i będzie ją wspierać. Powiedział, że wszyscy są zgodni co do tego, że na Ukrainie powinien zapanować pokój, ale jego zdaniem musi on być sprawiedliwy, a nie za wszelką cenę. Wyjaśnił, że chodzi o takie zakończenie wojny, które zagwarantuje poczucie bezpieczeństwa nie tylko Ukrainie, ale również innym krajom, w tym Polsce. “Sprawa jest jasna dla Polski, bez żadnych wątpliwości. Albo dzisiaj będziemy płacili pieniędzmi za to, żeby pomóc Ukrainie, albo za jakiś czas możemy zacząć płacić w tej wojnie cenę krwią naszych dzieci. Albo Władimir Putin zostanie pokonany na terytorium Ukrainy, albo będziemy musieli go pokonywać, i pokonamy, na naszym terytorium” – oświadczył.

Marszałek Sejmu odniósł się też do propozycji przewodniczącego słowackiego parlamentu Petera Pellegriniego, który stwierdził, że powinny rozpocząć się rozmowy pokojowe w sprawie wojny na Ukrainie. Jego zdaniem, to nie Ukraina powinna być odpowiedzialna za inicjowanie rozmów pokojowych, tylko sam Władimir Putin. “W ten mianowicie sposób, żeby się natychmiast wycofać z Ukrainy, zapłacić reparacje i przeprosić naród ukraiński za to, co zrobił. To jest jedyna forma inicjatywy, która dzisiaj tak naprawdę jest dostępna i sprawiedliwa” – podkreślił. Dodał, że Ukraina nie może iść na kompromisy i ustępstwa.

Szefowie parlamentów przyjęli wspólną deklarację, w której oświadczyli, iż uznają znaczenie współpracy regionalnej, a Grupa Wyszehradzka jest ważną platformą do konsultacji między państwami Europy Środkowej, w tym na poziomie parlamentów krajowych.

Potępili “nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną” wojnę Rosji przeciwko Ukrainie. Wyrazili poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i potwierdzili prawo tego kraju do samoobrony przed rosyjską agresją. W deklaracji jest również mowa o zobowiązaniu do nakładania sankcji na Rosję oraz dalszym wspieraniu Ukrainy w wymiarze politycznym, gospodarczym i wojskowym oraz wysyłaniu pomocy humanitarnej.

Szefowie parlamentów potwierdzili poparcie dla rozszerzenia Unii Europejskiej i NATO. W oświadczeniu wezwali Komisję Europejską i państwa członkowskie do zwiększenia wysiłków na rzecz dywersyfikacji źródeł energii. Wyrazili zaniepokojenie nieustannym napływem nielegalnych migrantów do Unii Europejskiej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!