Do czerwca przyszłego roku będzie obowiązywał bezcłowy handel Unii z Ukrainą, ale z ograniczeniami. Komisja Europejska zatwierdziła przepisy w tej sprawie, które są korzystniejsze dla naszych rolników niż obecnie obowiązująca umowa. Presję na przewodniczącą Komisji oraz komisarza do spraw handlu wywierała Polska oraz kraje przyfrontowe i komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski, zwracając uwagę na nadmierny import z Ukrainy.
Od 5 czerwca przez cały rok będą obowiązywały limity w imporcie cukru, drobiu i jaj, a kontyngenty będą ustalane w oparciu o wwóz tych produktów z Ukrainy w ostatnich dwóch latach. Ponadto wystarczy destabilizacja na rynku w jednym kraju, a nie – jak do tej pory – w całej Unii, by uruchomić tak zwany hamulec bezpieczeństwa i wprowadzić ograniczenia w imporcie pozostałych produktów. “Mimo że nasz monitoring nie wykazał żadnych negatywnych skutków dla całego unijnego rynku, to mamy świadomość, że import z Ukrainy ma pewne niekorzystne skutki, które są bardziej odczuwalne lokalnie w kilku krajach. Dlatego do naszej propozycji dotyczącej przedłużenia bezcłowego handlu dołączamy dwa nowe mechanizmy ochronne” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Margaritis Schinas.
Decyzja unijnych komisarzy nie była jednomyślna, zastrzeżenia zgłosił komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski. Powodem był okres referencyjny. Polski komisarz uważał, że należało wziąć pod uwagę import z ostatnich trzech lat, wtedy ograniczenia handlu byłyby większe.
By umowa o bezcłowym handlu Unii z Ukrainą została przedłużona do czerwca przyszłego roku z dodatkowymi ograniczeniami, muszą się na nią jeszcze zgodzić kraje członkowskie i Parlament Europejski.