Francuska Rada Konstytucyjna odrzuciła część założeń ustawy migracyjnej, która wywołała ostry spór polityczny w kraju. Najwyższa instytucja sądownictwa konstytucyjnego sprzeciwiła się najbardziej kontrowersyjnym zapisom ustawy, które zostały wprowadzone przez prawicę i narodowców.
Nowe prawo ma umożliwić lepszą integrację pracujących imigrantów i wydalanie tych, którzy popełniają przestępstwa.
Rada Konstytucyjna odrzuciła przepisy, które miały utrudnić nadawanie imigrantom francuskiego obywatelstwa i sprowadzanie ich rodzin do Francji, oraz te, które ograniczały cudzoziemcom dostęp do świadczeń społecznych. Projekt zakładał też wprowadzenie kwot migracyjnych. Rada uznała jednak, że te przepisy są niezgodne z konstytucją lub nie mają związku z pierwotnym celem ustawy.
Zdaniem lewicy, decyzja Rady to czerwona kartka dla władz. „Wzywam rząd do zaprzestania łamania zasad humanizmu” – stwierdził deputowany Zielonych Julien Bayou.
Francuski rząd odpowiada, że Rada odrzuciła tylko propozycje prawicy. „Rada zatwierdziła 27 artykułów, które znajdowały się w pierwotniej wersji tekstu” – podkreśliła deputowana rządowej koalicji Constance Le Grip.
Prawica uważa z kolei, że decyzja Rady ma charakter polityczny. Centroprawicowi Republikanie domagają się wprowadzenia zmian w konstytucji, aby umożliwić ograniczenie imigracji. Narodowcy apelują o rozpisanie referendum w tej sprawie.