Unia Europejska przekazała Ukrainie w tym roku 18 miliardów euro. Na wsparcie finansowe w kolejnych latach na razie brak zgody. Pakiet w wysokości 50 miliardów euro do 2027 roku został zablokowany przez Węgry na unijnym szczycie w połowie miesiąca. Kolejną próbę osiągnięcia porozumienia europejscy przywódcy podejmą na szczycie 1 lutego.
Ostatnią transzę z 18-miliardowego pakietu władze w Kijowie otrzymały w ubiegłym tygodniu. „To pomoże Ukrainie sfinansować potrzeby na początku przyszłego roku” – podkreśliła przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Ukraina będzie mieć pieniądze między innymi na podtrzymanie funkcjonowania szpitali, szkół, oraz wypłatę pensji, rent i emerytur. A co z finansowaniem na kolejne 4 lata? „Chciałbym wysłać pozytywny, uspokajający sygnał, że mamy narzędzia i że obywatele Ukrainy mogą liczyć na nasze wsparcie” – zapewniał przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
By pieniądze zostały wypłacone Ukrainie z unijnego budżetu potrzebna jest jednomyślność 27 państw. Jeśli Węgry nie zmienią zdania, zostanie wdrożony plan awaryjny, by ominąć weto, czyli umowa międzyrządowa 26 krajów. To skomplikowane prawnie, ale możliwe i już zaczęły się przygotowania do realizacji planu B.
Na 50-miliardowy pakiet dla Ukrainy do 2027 roku nakładają się bezzwrotne granty – 17 miliardów euro i niskooprocentowane pożyczki – 33 miliardy euro.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!