Komisja Europejska zarekomendowała rozpoczęcie negocjacji członkowskich Unii z Ukrainą. Władze w Kijowie będą musiały jednak dokończyć reformy w kilku obszarach.
W Brukseli opublikowano raporty dotyczące postępów w spełnianiu unijnych standardów przez kraje aspirujące do Wspólnoty. Dokument poświęcony Ukrainie jest dla niej pozytywny, bo Komisja zapaliła zielone światło dla rokowań akcesyjnych, ale ostateczna decyzja w tej sprawie należy do unijnych krajów i wymagana jest jednomyślność. Ogłoszą ją przywódcy 27 krajów na szczycie w połowie przyszłego miesiąca w Brukseli.
Potwierdziły się dzisiejsze doniesienia brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej dotyczące szczegółowych rekomendacji. Komisja napisała w raporcie, że Ukraina wypełniła zobowiązania i wprowadziła reformy dotyczące wolności mediów, wymiaru sprawiedliwości, Trybunału Konstytucyjnego i walki z praniem brudnych pieniędzy. Ale są obszary gdzie władze w Kijowie muszą dokończyć wprowadzane zmiany.
Rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Unią będzie uzależnione od wdrożenia przez Kijów reform antykorupcyjnych, dotyczących praw mniejszości narodowych oraz regulujących lobbing. Komisja zwróciła uwagę na konieczność przyjęcia ustawy znoszącej limity kadrowe w Narodowym Biurze Antykorupcyjnym oraz usunięcia ograniczeń w działalności Biura dotyczących między innymi weryfikacji majątkowych.
Komisja oczekuje też uchwalenia ustawy regulującej zasady lobbingu zgodnie z europejskimi standardami. A w sprawie zagwarantowania praw mniejszości narodowych Bruksela chce wypełnienia zaleceń Komisji Weneckiej dotyczących zmian w przepisach o języku państwowym, mediach i edukacji.