Prawie dwie trzecie Niemców opowiada się za ograniczeniem liczby uchodźców przyjmowanych przez ich kraj – wynika z sondażu, przeprowadzonego przez ARD-DeutschlandTrend. Dane, opublikowane na portalu Tagesschau, pokazują też, że aż 73 procent społeczeństwa, negatywnie ocenia politykę rozmieszczania uchodźców na terenie Niemiec.
64 procent wśród ankietowanych Niemców, chciałoby, żeby ich kraj przyjmował mniej uchodźców. W stosunku do maja 2023 roku, wskaźnik ten wzrósł o 12 punktów procentowych. Pytani o integrację uchodźców ze społeczeństwem niemieckim, ankietowani w większości ocenili ją jako słabą – tak odpowiedziało 78 procent respondentów. Jednocześnie 80 procent uznało, że deportacja osób, którym odmówiono azylu, odbywa się „źle” lub „bardzo źle”.
Z sondażu, przeprowadzonego przez ARD-DeutschlandTrend, wynika również, że rośnie sceptycyzm wobec wpływu samej migracji na kraj. 64 procent respondentów uznało, że migracja przynosi więcej problemów niż korzyści.
Jeśli chodzi o sposoby, mające ograniczyć falę migracji, zdecydowana większość respondentów (82 procent) opowiada się za wzmocnieniem kontroli granicznych. 77 procent uważa, że mogłoby też pomóc zawarcie porozumień z państwami afrykańskimi w sprawie uchodźców. 69 procent ankietowanych opowiedziało się za uznaniem krajów Afryki północnej za bezpieczne. Dla 71 procent Niemców ustanowienie rocznego limitu przyjęć, mogłoby ograniczyć napływ uchodźców do Niemiec – czytamy na portalu Tagesschau, publikującego wyniki sondażu.