Jest porozumienie w sprawie pomocy finansowej dla Ukrainy, węgierskiego KPO, zmniejszonej puli zablokowanych węgierskich funduszy z unijnego budżetu oraz podatku od międzynarodowych korporacji. Porozumienie osiągnęli przywódcy na unijnym szczycie w Brukseli i tym samym zostały sfinalizowane wszystkie procedury.
A to oznacza, że w przyszłym roku Ukraina otrzyma 18 miliardów euro bardzo tanich pożyczek, gwarantowanych przez unijny budżet. Pieniądze będę przekazywane w formie miesięcznych wypłat, po 1,5 miliarda euro, począwszy od stycznia i będą przeznaczone na najpilniejsze potrzeby oraz odbudowę infrastruktury energetycznej zniszczonej przez Rosję.
Jeśli chodzi o zgodę na KPO Węgier, to dla Budapesztu jest to kluczowa decyzja. Brak akceptacji w tym roku oznaczałby, że Węgry stracą 70 procent funduszy z przyznanej puli 5,8 miliarda euro. Trzecia decyzja to zmniejszenie sumy zablokowanych węgierskich funduszy z unijnego budżetu z powodu zarzutów korupcyjnych. Komisja chciała, by zamrożonych zostało 7,5 miliarda euro, unijne kraje zdecydowały, że będzie to 6,4 miliarda euro.
Ostatnia decyzja podjęta przez europejskich przywódców to zgoda na podatek od międzynarodowych korporacji. Polska zgłaszała do niego zastrzeżenia i wątpliwości. Premier Mateusz Morawiecki mówił dziś na marginesie szczytu w Brukseli, że chodzi o gwarancje, że giganci będą płacić podatki tam, gdzie sprzedają towary i usługi, a nie w rajach podatkowych. Ostatecznie Polska nie zablokowała porozumienia.