Le Figaro: Niemcy są postrzegane przez Kreml jako słabe ogniwo UE

0
150
Niemcy Germany flaga
Fot. Pexels/Claudio Mota
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

“Niemcy są postrzegane przez Kreml jako słabe ogniwo Unii Europejskiej” – pisze w dzisiejszym wydaniu francuski dziennik “Le Figaro”. Gazeta wskazuje, że Rosja chce przełamać europejską solidarność wobec Ukrainy, szantażując Niemcy wstrzymaniem dostaw gazu.

“Le Figaro” pisze, że ograniczenie przez Rosję dostaw gazu do Niemiec przez Nord Stream 1 i ryzyko blackoutu zimą mogą doprowadzić do protestów i do destabilizacji tamtejszego rządu. “Ekonomiczny kolos Europy zorientował się, że jest zdany na łaskę kremlowskiego autokraty” – ocenia konserwatywny dziennik. I ostrzega: “skrajna prawica i skrajna lewica tylko czyhają na możliwość wykorzystania społecznego tsunami, którego obawia się bijąca rekordy niepopularności rządząca koalicja”.

Francuski dziennik zauważa, że coraz więcej niemieckich polityków otwarcie mówi o uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2. Według gazety to efekt rosyjskiego szantażu. “Putin obliczył, że zależność Niemiec od Rosji czyni je słabym ogniwem Europy, i że ich destabilizacja mogłaby zachwiać architekturą wspólnoty” – stwierdza naczelny gazety.

Dziennik wskazuje na potrzebę przeprowadzenia “niemieckiej rewolucji” przez kanclerza Olafa Scholza, aby wzmocnić suwerenność kraju w sektorach energetyki i obrony. “Pierwsze europejskie mocarstwo musi przejść głębokie przemiany, nie porzucając swojego europejskiego ideału” – stwierdza “Le Figaro”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!