Niemcy: ustępujący ambasador Ukrainy o swoich błędach

0
192
Fot. ca.topnews.media
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Ustępujący ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk przyznał, że pod koniec swojej kadencji popełnił kilka błędów. Dwa dni temu władze w Kijowie poinformowały o odwołaniu go z berlińskiej placówki. Według niemieckich mediów ukraiński dyplomata naraził się wcześniej na zarzut “ignorancji historycznej”. 

W rozmowie z dziennikiem “Frankfurter Allgemeine Zeitung” Andrij Melnyk potwierdził, że za kilka tygodni opuści Niemcy i wróci wraz z rodziną do Kijowa. “Byłem dwa razy na placówce w Niemczech. Łączą mnie z tym krajem bliskie relacje, które jednak nie zawsze rysowały się w przyjaznych barwach” – przyznał.

Przedstawiciele ukraińskiego rządu utrzymują, że decyzja o zwolnieniu Andrija Melnyka z funkcji ambasadora Ukrainy w Berlinie nie ma nic wspólnego z jego stylem pracy. Po powrocie do ojczyzny 46-letni dyplomata miałby objąć tekę jednego z trzech wiceszefów ukraińskiego MSZ, co byłoby równoznaczne z awansem.

Te deklaracje nie ucięły jednak spekulacji na temat jego odwołania. Media przypuszczają, że Kijów zdobył się na ten krok, aby nie obciążać relacji z Polską. Wcześniej Andrij Melnyk obnażył się jako czciciel Stepana Bandery, przywódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za rzeź wołyńską.

“Wszyscy jesteśmy ludźmi, a gdy popełniam błędy, próbuję je naprawić” – zapewnił Andrij Melnyk. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!