UK: Rishi Sunak zgłasza kandydaturę na następcę B. Johnsona

0
726
Sunak
Fot. The Conversation
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rishi Sunak ogłosił kandydaturę na następcę Borisa Johnsona. Chce być szefem Partii Konserwatywnej, a co za tym idzie – premierem.

To były minister finansów. W nagraniu wideo podkreślił, że pragnie “odtworzyć zaufanie, odbudować gospodarkę i zjednoczyć kraj”. Zasugerował, że będzie utrzymywał większą dyscyplinę finansową finansową niż jego poprzednik. “Nasz kraj zmaga się z najpoważniejszymi wyzwaniami od generacji. Od decyzji, które dziś podejmujemy, zależeć będzie to, czy następne pokolenie będzie miało szansę na lepszą przyszłość. Czy stawimy tej chwili czoła z uczciwością, powagą i determinacją, a może będziemy sobie opowiadać przyjemne bajki?” – pyta w nagraniu polityk.

Rishi Sunak uważany jest za jednego z faworytów walki o posadę nowego szefa Konserwatystów. Ma 42 lata. Urodził się w Southampton, ma korzenie w Indiach. Zdobył dyplom prestiżowego kierunku polityka, filozofia i ekonomia na Uniwersytecie Oksfordzkim. Był ministrem finansów podczas pandemii, przygotował bezprecedensowy program wsparcia dla biznesu i pracowników. Jego poglądy gospodarcze są bliskie wolnorynkowemu skrzydłu partii, w tradycji Margaret Thatcher. To jeden z najbogatszych ludzi w kraju. Jest jednym z najbogatszych ludzi w kraju, znalazł się w zestawieniu “Lista Bogaczy” publikowanym każdego roku przez Sunday Times.

Rozpoczął się nieformalny wyścig do fotela następnego lidera Partii Konserwatywnej. W gronie potencjalnych kandydatów jest około dziesięciu osób, choć większość nie ogłosiła jeszcze oficjalnie swego udziału. Dziś zrobił to też szef parlamentarnej komisji do spraw zagranicznych Tom Tugendhat. Przynajmniej na razie nie jest w gronie ścisłych kandydatów. Do faworytów należą za to minister obrony Ben Wallace oraz szefowa dyplomacji Liz Truss.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!