UK: polski weteran II wojny światowej okradziony we własnym domu przez trójkę Polaków

0
387
Fot. Times-series.co.uk - Radar
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jeden z ostatnich żyjących w Wielkiej Brytanii członków Polskich Sił Powietrznych – podporucznik Jan Stangryciuk, został okradziony we własnym domu w Londynie. Sprawcami kradzieży była trójka Polaków. Do zdarzenia doszło 30 czerwca wczesnym popołudniem. Jak informuje portal British Poles, do drzwi domu, w którym mieszka weteran wojenny z żoną Jadwigą, zapukał mężczyzna, mówiąc, że musi coś sprawdzić w kuchni. Gdy pani Jadwiga mu otworzyła, została przez niego odepchnięta, a za nim do domu wtargnęli dwaj jego wspólnicy. Złodziej ukradli pieniądze, które małżeństwo odłożyło na wyjazd do Polski. Cały napad trwał około 10 minut. 

Stuletni obecnie Jan Stangryciuk w czasie II wojny światowej był strzelcem pokładowym w Dywizjonie 300 „Ziemi Mazowieckiej”. W czasie jednego z lotów szkoleniowych przeżył katastrofę lotniczą, w wyniku której doznał poważnych obrażeń, głównie twarzy. Był jedynym Polakiem, który wziął udział w paradzie zwycięstwa w Londynie 8 czerwca 1946 roku.

Stangryciuk, który w kwietniu obchodził 100. urodziny, jest jednym z najbardziej aktywnie uczestniczących w życiu brytyjskiej Polonii weteranów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Przed dwoma laty został awansowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na stopień podporucznika.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!