Polska: w Sejmie pytania do rządu o ceny i dostępność węgla

0
112
Fot. Energetyka24
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Przedstawiciele rządu zapewniali w Sejmie, że Krajowe wydobycie węgla energetycznego ma wzrosnąć w tym roku o około półtora miliona ton, a zablokowany import węgla z Rosji będzie zastąpiony importem z innych kierunków. Wiceministrowie: klimatu i środowiska oraz aktywów państwowych odpowiadali na pytania posłów na temat dostępności i cen węgla. 

Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba poinformował, że szykowany jest program wsparcia dla gospodarstw ogrzewających swoje domy węglem. “Jeżeli chodzi o zabezpieczenie rodzin, zabezpieczenie kontraktów, to w tej chwili mamy zabezpieczone ponad 8 milionów ton” – powiedział. Zapewnił, że węgla nie zabraknie, między innymi dzięki skróceniu łańcucha dostaw, czy zakontraktowaniu dostaw z Indonezji, Australii czy z RPA. Dodawał, że na wsparcie zabezpieczono ponad 4 miliardy złotych, które obejmie 7 milionów gospodarstw domowych.

Wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik przyznawał, że “obecnie na rynku węgla energetycznego panuje bardzo trudna sytuacja cenowa i podażowa, co jest efektem wydarzeń ostatnich miesięcy”. Jak wyjaśniał, wojna w Ukrainie zaburzyła dotychczasowy ład, a w konsekwencji pozrywane zostały istniejące łańcuchy dostaw, co wywołało kryzys energetyczny i przełożyło się na ograniczenie importu surowców energetycznych na terytorium Unii Europejskiej i wzrost ich cen. Dodał, że do spadku krajowej produkcji węgla i jego zużycia przyczyniły się też zachodzące w UE procesy transformacji energetycznej. W warunkach obecnego kryzysu najbardziej mogą ucierpieć osoby prywatne i małe przedsiębiorstwa, które dotąd korzystały głownie z antracytu sprowadzanego z Rosji – wyjaśniał minister Pyzik. Jednocześmie zapewnił, że problem niedoborów węgla nie dotyczy tak zwanej dużej energetyki, która jest największym konsumentem tego paliwa oraz największym odbiorcą węgla z polskich kopalń.

Przypomniał też, że spółki wydobywcze Skarbu Państwa potwierdzają zwiększenie w tym roku produkcji węgla łącznie o około półtora miliona ton. Jak powiedział, pierwsze efekty działań służących wzrostowi wydobycia są już widoczne – w marcu tego roku polskie kopalnie wydobyły 176 tysięcy ton węgla energetycznego więcej niż rok wcześniej, a w kwietniu 151 tysięcy ton więcej niż w kwietniu 2021 roku. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!