Prezydent Czech: chcemy wzmacniać współpracę wyszehradzką

0
395
Fot. mandiner.hu
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Wojna na Ukrainie oraz współpraca w przemyśle zbrojeniowym i energetyce były głównymi tematami spotkania prezydentów Czech i Węgier w Pradze. Oboje politycy podkreślili potrzebę zacieśniania współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Prezydent Czech Milosz Zeman po spotkaniu z węgierską prezydent Katalin Novak oświadczył, że oba państwa są zainteresowane wzmocnieniem współpracy wyszehradzkiej. “Nie zgadzamy się z tymi, którzy chcieliby tę współpracę osłabić, a nawet z niej zrezygnować” – powiedział Zeman dodając, że szczególny nacisk w rozmowach z węgierską prezydent położono na Fundusz Wyszehradzki.

Według prezydent Węgier współpraca wyszehradzka funkcjonuje dobrze. “Dla wszystkich czterech państw ważne jest, aby pozostawała tak bliska jak dotąd” – mówiła w Pradze. Postawę Węgier wobec sankcji nakładanych na Rosję przez Unię Europejską Katalin Novak określiła jako “konstruktywną” zaznaczając, że jej kraj ostatecznie umożliwił przyjęcie szóstego pakietu sankcji.
Milosz Zeman wspomniał o potrzebie korygowania antywęgierskich wypowiedzi pojawiających się według niego w czeskich mediach. Uznał, że węgierskie władze dbają o interes narodowy i nie ulegają obcym wpływom.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!