Austria: kanclerz K. Nehammer za utworzeniem „poczekalni” dla Ukrainy

0
116
Fot. dw.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Kanclerz Austrii Karl Nehammer opowiedział się za stopniowym przystąpieniem Ukrainy i Mołdawii do Unii Europejskiej. Zastrzegł jednak, że proces ten może jeszcze potrwać wiele lat. Jego zdaniem należałoby w tym czasie stworzyć dla tych krajów specjalną „europejską poczekalnię”.

W rozmowie z rozgłośnią ORF kanclerz Karl Nehammer stwierdził, że w najbliższej przyszłości Ukraina nie spełni kryteriów kopenhaskich. Kryteria te zakładają stabilną demokrację i podstawowe zasady gospodarki rynkowej. „Wszyscy chcemy niezależnej Ukrainy. A jednak w czasach, gdy walczy ona o swoje terytorialne przetrwanie, proces akcesyjny jest celem zbyt odległym” – ocenił.

Zdaniem kanclerza Austrii unijni urzędnicy powinni się jednak już teraz zastanowić nad utworzeniem specjalnego „obszaru przygotowawczego” dla Ukrainy i Mołdawii. Miałby on zapewnić tym krajom sukcesywne zacieśnianie współpracy z Brukselą i zbliżenie gospodarcze do państw Unii Europejskiej, równoważące potencjały w rywalizacji z Rosją.

„Stopniowa współpraca byłaby na przykład możliwa w zakresach energetyki, handlu i polityki klimatycznej. Nam, Austriakom, zajęło to dziesięciolecia” – powiedział szef Austriackiej Partii Ludowej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!