Polska: premier apeluje do Viktora Orbana

0
129
Fot. Euractiv.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny zaapelował do Węgier, by jak najszybciej zrezygnowały z importu rosyjskiej ropy naftowej.

Szef rządu powiedział na konferencji prasowej, że jest kilka krajów, które mają problem z odejściem od surowców z Rosji do końca roku czy nawet w ciągu 12 najbliższych miesięcy. Są to, jak wyliczał, oprócz Węgier – Austria, Czechy i Słowacja, które nie mają dostępu do morza i do baz przeładunkowych.

Premier powiedział, że te kraje domagają się dłuższych okresów przejściowych. Podkreślił, że przodują w tym Węgrzy. Szef rządu wyraził nadzieję, że na najbliższym bądź kolejnym szczycie Unii Europejskiej uda się wypracować porozumienie w sprawie odejścia od importu ropy z Rosji. “Rozmawiamy na poziomie Unii Europejskiej, aby móc uzgodnić kolejny pakiet, również zawierający kwestie związane z ropą naftową. Albo teraz, albo na kolejnym posiedzeniu. Trzeba uwzględnić pewne obawy, ale również te państwa muszą wykazać się odwagą i odejść od dostaw ropy z Rosji”- powiedział szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że Polska proponuje specjalną opłatę wyrównawczą za import ropy z Rosji. “Jeśli ktoś dłużej będzie importował ropę z Rosji i będzie ją importował taniej, bo Rosji zależy na tym, żeby za wszelką cenę sprzedać tę ropę, to nie może odnosić korzyści wobec tych krajów i tych przedsiębiorców, którzy zrezygnują z ropy najszybciej” – powiedział. Szef rządu podkreślił, że o tym rozwiązaniu po raz kolejny będzie rozmawiał podczas Rady Europejskiej. “Nasz głos, czasem z pewnym opóźnieniem, staje się mainstreamem Europy. Staje się odzwierciedleniem poglądów Komisji Europejskiej i Europy. Więc jestem przekonany, że także w tej kwestii nasze propozycje będą odebrane” – dodał.

Premier Węgier Viktor Orban zwrócił się do przewodniczącego Rady Europejskiej, by na najbliższym szczycie nie omawiać kwestii embarga na ropę z Rosji. Podkreślił, że jego kraj nie może poprzeć sankcji bez bardziej szczegółowych informacji na temat dostępnego finansowania Unii Europejskiej, które mają pomóc Węgrom w rezygnacji z rosyjskiego surowca.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!