Elisabeth Borne nowym premierem Francji

0
188
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Pałac Elizejski poinformował, że prezydent Francji Emmanuel Macron mianował premierem Elisabeth Borne. Polityk pełniła do tej pory funkcję ministra pracy. Wcześniej szef państwa przyjął dymisję dotychczasowego premiera Jeana Castexa i jego rządu.
Elisabeth Borne określana jest jako “technokratka” o centrolewicowych poglądach, mało znana francuskiej opinii publicznej. Nowa premier pełniła w swojej karierze funkcje ministra w resortach: transportu, ekologii i pracy. 61-letnia Borne jest drugą kobietą, która pokieruje francuskim rządem w historii powojennej Francji.

Media podkreślają, że po raz kolejny Emmanuel Macron mianował premierem kompromisowego i nieznanego polityka, który będzie stał w jego cieniu. 

Opozycja – głosami liderki narodowców Marine Le Pen i szefa lewicy Jean-Luca Mélenchona – uznała, że Borne będzie dążyła do liberalizacji gospodarki i lekceważenia kwestii socjalnych i nazwała ją “francuską Panią Thatcher”.
Nowa premier Francji ma czas do środy na powołanie przyszłego rządu. Tego dnia odbędzie się pierwsze posiedzenie nowej rady ministrów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!