Słowenia: Ruch Wolności wygrywa wybory parlamentarne

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W wyborach parlamentarnych w Słowenii liberalny Ruch Wolności pokonał centroprawicową Słoweńską Partię Demokratyczną urzędującego premiera Janeza Janszy. Według badań exit poll liberałowie zdobyli 35,8 procent, a SPD 22,5 procent głosów. Do parlamentu wejdzie w sumie pięć ugrupowań. Kolejne miejsca zajęły prawicowa Nowa Słowenia, socjaldemokraci i Lewica.

Sondaże wskazują, że liberałowie mogą liczyć na 42 miejsca w 90-osobowym parlamencie Słowenii. Nie uzyskali samodzielnej większości, ale ich zwycięstwo pozbawiło premiera Janszę szansy na czwartą kadencję. Aby utworzyć rząd, obie największe partie będą potrzebowały koalicjantów, a socjaldemokraci i lewica jeszcze przed wyborami wykluczyli możliwość współrządzenia z Partią Demokratyczną.

Wyborców nie przekonały propozycje premiera Janszy, który w kampanii obiecywał polepszenie sytuacji gospodarczej kraju i zagwarantowanie Słowenii bezpieczeństwa energetycznego. Opozycja oskarżała go o niszczenie demokratycznych instytucji i atakowanie wolności prasy. Lider Ruchu Wolności Robert Golob przedstawiał wybory jako “referendum w sprawie demokracji”. Jego partia mówiła także o zwiększeniu przejrzystości w instytucjach państwowych i przedstawiała postulaty ekologiczne, dotyczące zwiększenia inwestycji w energię odnawialną.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!