Niemcy: oficer Bundeswehry szpiegiem rosyjskiego wywiadu

0
489
Fot. fr.de
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prokuratura Federalna w Karlsruhe postawiła zarzuty oficerowi Bundeswehry, który miał szpiegować dla rosyjskiego wywiadu. Według ustaleń śledczych, 65-letni Niemiec przekazywał Moskwie między innymi informacje o Nord Stream 2. 

Swoją współpracę z kremlowskimi służbami oskarżony miał rozpocząć tuż po aneksji Krymu. Ralph G. był zastępcą szefa okręgowej komendy łącznikowej i cieszył się rosnącymi wpływami w szeregach Bundeswehry. Przez prawie sześć lat miał dostarczać rosyjskim służbom poufne informacje o postępach procesu finalizacji gazociągu Nord Stream 2.

Ralph G. zasiadał także w kilku komitetach biznesowych i miał zapoznawać swojego łącznika w Moskwie z poufnymi szczegółami o sankcjach, nakładanych na Rosję po okupacji Krymu. W zamian za swoje usługi oskarżony otrzymywał zaproszenia na imprezy organizowane przez rosyjskie instytucje rządowe.

Media przypominają przy okazji o równie głośnej sprawie Ilnura Nagaewa, pracownika Uniwersytetu w Augsburgu, który miał przekazywać Rosjanom tajne informacje o europejskich rakietach nośnych typu Ariane. 30-letni naukowiec został zatrzymany w czerwcu ubiegłego roku. 

Zdaniem byłego szefa niemieckiego kontrwywiadu, Hansa-Georga Maassena, Rosja uintensywniła po inwazji na Ukrainę działania wywiadowcze za Odrą.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!