Ukraina: uszkodzono ponad 50 obiektów z listy UNESCO

0
192
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Co najmniej 53 ukraińskie zabytki, budynki sakralne i muzea ucierpiały podczas rosyjskiej inwazji – poinformowała organizacja UNESCO. “To najnowsza lista, ale nie jest wyczerpująca, ponieważ nasi eksperci nadal weryfikują szereg raportów” – powiedział zastępca dyrektora generalnego UNESCO do spraw kultury Ernesto Ottone Ramirez. 

Wśród uszkodzonych budynków znalazło się 29 kościołów, 16 budynków historycznych, cztery muzea i cztery pomniki.
Jednym z bardziej dotkniętych rosyjską inwazją miast jest Charków. Ernesto Ottone Ramirez powiedział, że w wyniku ostrzałów rakietowych uszkodzono między innymi pomnik Holokaustu, państwowy teatr opery i baletu oraz muzeum sztuki. 

Ernesto Ottone Ramirez przekazał również, że Kijów nadal jest narażony na ostrzały, ale jak dotąd nie ma dowodów na uszkodzenie siedmiu obiektów światowego dziedzictwa UNESCO, w tym katedry świętej Zofii.

Od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę UNESCO i inne międzynarodowe instytucje kulturalne podjęły szereg inicjatyw mających na celu ochronę obiektów i dóbr kultury, w tym utworzenie satelitarnego systemu monitorowania ważnych ukraińskich obiektów i zabytków.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!