Włochy: 4 tura wyborów prezydenta nie przyniosła rozstrzygnięcia

0
379
Fot. The Continental
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

We Włoszech czwarta runda wyborów prezydenta, w których udział biorą parlamentarzyści i przedstawiciele regionów, nie przyniosła rozstrzygnięcia. 

Blisko siedmiuset z ponad tysiąca elektorów wstrzymało się od głosu lub wrzuciło do urn puste karty wyborcze.
Rezultat głosowania nie jest niespodzianką. Przywódcy największych ugrupowań partyjnych centroprawicy i centrolewicy nie kryli, że w prowadzonych od czterech dni negocjacjach nie udało im się uzgodnić wspólnego kandydata. 

Porozumienie jest konieczne, bo samodzielnie ugrupowania te nie dysponują większością głosów. Włoscy komentatorzy wskazują, że wybory prezydenta pogrążają się w coraz większym chaosie i anarchii. 

Z arytmetyki dzisiejszego głosowania wynika, że blisko 200 elektorów głosowało wbrew wskazaniom swoich partyjnych liderów. 
Co więcej, obecny prezydent Sergio Mattarella, który wielokrotnie deklarował, że nie interesuje go druga 7-letnia kadencja, otrzymał 166 głosów. 

Kolejna runda głosowania rozpocznie się jutro o 11.00.

We Włoszech w związku z trudnościami z wyborem prezydenta pojawiają się liczne głosy, by wybierali go obywatele, a nie jak obecnie parlament i przedstawiciele regionów. Włoskie media nie szczędzą słów krytyki politykom i partiom politycznym.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!