USA: Demokraci rozpoczną procedurę impeachmentu D. Trumpa

0
Nancy Pelosi
Fot. lex18.com

Demokraci w amerykańskim Kongresie żądają usunięcia z urzędu prezydenta Donalda Trumpa, któremu zarzucają podburzenie tłumu swoich zwolenników do ataku na Kapitol. Przewodnicząca Izby reprezentantów Nancy Pelosi zapowiedziała, że jeśli członkowie gabinetu nie pozbawią prezydenta stanowiska, to rozpocznie procedurę impeachmentu.

Nancy Pelosi poinformowała, że złoży w Izbie Reprezentantów projekt rezolucji, wzywającej wiceprezydenta Mike’a Pence’a do wszczęcia procedury pozbawienia Donalda Trumpa urzędu na podstawie 25 poprawki do konstytucji. Daje ona możliwość usunięcia prezydenta, gdy wiceprezydent i większość członków jego gabinetu uznają, że nie jest zdolny do sprawowania funkcji. Nancy Pelosi zapowiedziała, że jeśli Mike Pence tego nie zrobi, to rozpocznie impeachment, czyli procedurę postawienia prezydenta w stan oskarżenia. Uzasadniając to ultimatum przewodnicząca Izby Reprezentantów oceniła, że prezydent Trump stanowi zagrożenie dla porządku konstytucyjnego.

Demokraci rozważają jednak wstrzymanie na 100 dni przesłania formalnych zarzutów do Senatu. Chodzi o to, by potencjalny proces Donalda Trumpa nie zdominował początku prezydentury Joe Bidena. Wyrok skazujący prezydenta w procedurze impeachmentu mógłby uniemożliwić mu ubieganie się w przyszłości o jakikolwiek urząd federalny. Republikański senator Marco Rubio sprzeciwił się impeachmentowi argumentując, że jeszcze bardziej podzieli on Amerykanów. Dwójka republikańskich senatorów Lisa Murkowski i Pat Tomey wezwała natomiast prezydenta USA, by sam podał się do dymisji. Nic nie wskazuje jednak na to, by Donald Trump planował ustąpienie ze stanowiska.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!