Nowy Jork: początek 77. Sesji Zgromadzenia ONZ

0
110
ONZ
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Nowym Jorku rozpoczyna się debata generalna 77. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Dyskusję zdominuje wojna na Ukrainie, kryzys żywnościowy oraz perspektywa spowolnienia gospodarczego na świecie. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda.

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych to największe wydarzenie dyplomatyczne na świecie. W tym roku do Nowego Jorku przybyli osobiście przywódcy 157 krajów, którzy będą przemawiać aż do niedzieli. Sekretarz generalny António Guterres powiedział, że ONZ zbiera się w momencie wielkiego zagrożenia wojną, chaosem klimatycznym, ubóstwem, głodem i nierównościami. Jednym z głównych tematów debaty będzie rosyjska agresja na Ukrainę. Prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski wystąpi w formie zarejestrowanego wcześniej nagrania wideo. Prezydent USA Joe Biden wygłosi swoje przemówienie w drugim, a nie w pierwszym dniu debaty. Biały Dom zwrócił się do ONZ o przesunięcie wystąpienia Bidena w związku z jego udziałem w pogrzebie królowej Elżbiety II. 

W rozpoczęciu 77. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych bierze udział prezydent Andrzej Duda, któremu towarzyszy minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Prezydent RP wystąpi na forum ONZ późnym popołudnie czasu lokalnego, czyli w nocy czasu polskiego. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!