Nowy Jork: obraz P. Picassa sprzedano za 67,5 miliona dolarów

0
Fot. The Jakarta Post - > AFP/Timothy A. Clary
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Obraz Pabla Picassa “Femme nue couchée”, przedstawiający muzę i kochankę artysty jako ośmiornicę, został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za 67,5 miliona dolarów. Wcześniej organizujący aukcję dom Sotheby’s szacował, że dzieło zostanie sprzedane za ponad 60 milionów dolarów.

Sprzedający nabył dzieło w pierwszej dekadzie XX wieku. Do tego czasu płótno znajdowało się wyłącznie w posiadaniu malarza, a następnie jego spadkobierców.

Obraz “Femme nue couchée”, czyli “Naga, leżąca kobieta” z 1932 roku przedstawia muzę Picassa, Marie-Therese Walter, w postaci morskiego stworzenia, konkretniej ośmiornicy.

Ciało kobiety składa się z głowy, oczu i kilku płetw czy macek. Zostało zniekształcone tak, by przypominało morskie stworzenie. Aluzję zainspirowało zamiłowanie muzy artysty do pływania i wdzięk, którym odznaczała się ona w wodzie. Sam Picasso pływać nie potrafił.

Marie-Therese Walter stała się inspiracją licznych obrazów, rzeźb i rysunków Pabla Picassa. W ubiegłym roku na aukcji Christie’s w Nowym Jorku sprzedany został inny jego obraz “Kobieta siedząca przy oknie (Marie-Thérèse)”, także z 1932 roku. Kosztował 103,4 miliona dolarów i był najdrożej wylicytowanym dziełem sztuki 2021 roku. W 2010 roku inny obraz przedstawiający Marię-Theresę Walter został sprzedany za ponad 106,5 miliona dolarów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!