17 i 18 lutego w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie odbędą się premierowe pokazy “Halki” Stanisława Moniuszki. Opera zostanie zaprezentowana w wersji wileńskiej.
“To nie tylko sentymenty, ale wydaje mi się, że Moniuszko zasługuje na to, żeby pochylić się nad jego pierwszą wersją »Halki«. Moniuszko znał dokładnie problemy niesprawiedliwości, nierówności społecznej i to wszystko on tutaj zawiera. I to jest skondensowana, dramatyczna opowieść” – powiedział dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Andrzej Klimczak.
Reżyser Wojciech Adamczyk umieścił akcję “Halki” w XXI wieku, bo – jak podkreślił – podstawowe problemy zawarte w treści dramatu są uniwersalne i pozostają aktualne do dziś. “Po pierwsze każdy kogoś kochał, kocha, albo będzie kochał i będzie z tego powodu przeżywał albo radości i rozkosze, albo będzie cierpiał i to jest niezbywalna cecha ludzkiej egzystencji. A druga istotna rzecz te podziały szlachta – chłopstwo, które są pokazane w »Halce« i stanowią oś konfliktu, tutaj zastąpiłem relacją – ludzie zamożni i ludzie niezamożni” – powiedział Wojciech Adamczyk.
Wileńska to pierwsza wersja “Halki” Stanisława Moniuszki. Dwuaktowa opera pierwotnie została wystawiona w Wilnie w 1848 roku.