Kankakee, IL: sędzia T.Cunnington o przepisie nowego prawa karnego i naruszeniu konstytucji stanowej

0
220
Sąd
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Sędzia powiatu Kankakee Thomas Cunnington uznał, że kluczowy przepis nowego prawa karnego Illinois znanego jako SAFE-T Act o wyeliminowaniu kaucji pieniężnej, narusza konstytucję stanową. 

Orzeczenie sędziego odnosi się tylko do przepisów prawa dotyczących zwolnienia przedprocesowego, pozostawiając nienaruszone wszystkie inne przepisy ustawy. 

Pozew do sądu powiatu Kankakee w tej sprawie złożyło wspólnie kilkunastu prokuratorów stanowych Illinois. Thomas Cunnington uznał, że ustawodawcy, eliminując kaucję gotówkową i ingerując w obowiązki wymiaru sprawiedliwości, naruszyli przepis Konstytucji naszego stanu, mówiący o podziale władzy.

W swojej opinii sędzia Cunnington zaznaczył, że Sąd Najwyższy stanu Illinois wyraźnie orzekł, że sędziowie mają „niezależne i nieodłączne uprawnienia do odmowy zwolnienia za kaucją w celu przeprowadzenia prawidłowego procesu postępowania karnego”.

Cunnington napisał również, że ustawa SAFE-T Act tworzy nowe kategorie przestępstw, które nie są ujęte w Konstytucji Illinois.

 „Konstytucyjny wymóg zwolnienia za kaucją ma pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa ofiar, przestrzeganiu przez oskarżonego warunków zwolnienia oraz stawiennictwu oskarżonego w sądzie” – napisał Thomas Cunnington.

Biuro prokuratora generalnego Illinois Kwame Raoula zapowiedziało już odwołanie od decyzji sędziego Thomasa Cunnigtona do Sądu Najwyższego naszego stanu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!