Węgry obchodzą dziś swoje narodowe święto. Wspomnienie pierwszego króla świętego Stefana jest nazywane urodzinami Węgier.
Dzień świętego Stefana to najważniejsze państwowe święto na Węgrzech. Związane jest z nim wiele tradycji – od uroczystości państwowych, po wspólne świętowanie na piknikach i festynach. Władze kraju jak zwykle rozpoczęły dzień na placu Kossutha przed budynkiem parlamentu. Najpierw podniesiono flagę narodową, a potem w obecności prezydenta wręczono nominacje oficerskie młodym żołnierzom, którzy właśnie skończyli studia wojskowe.
„Jako wódz naczelny armii węgierskiej dziękuję wam za to, że wybraliście zawód, który gwarantuje pokój i bezpieczeństwo Węgier” – powiedział w Budapeszcie prezydent Węgier Tamás Sulyok.
Dziś w całym kraju święcone są bochenki chleba, które symbolizują udane, tegoroczne zbiory. To węgierska forma dożynek. Węgrzy spotykają się na licznych festynach i koncertach, udają się również do cukierni by spróbować tegorocznego Tortu Węgrów. W tym roku to miano przyznano ciastku cukiernika z Vácu pod Budapesztem. Swój tort nazwał Kwiatem Maku.
Wieczorem o dwudziestej pierwszej w całym kraju przygotowano pokazy fajerwerków. Największy z nich jak zwykle na dunajskim wybrzeżu w stolicy kraju. Niestety prognozy są pesymistyczne i może się zdarzyć, że władze w ostatniej chwili przeniosą fajerwerki na inny dzień.