Od dziś dziennikarze w UE są lepiej chronieni

0
Fot. Euractiv.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Od dziś dziennikarze w Unii Europejskiej są lepiej chronieni przed inwigilacją i naciskami politycznymi. Wszedł w życie akt o wolności mediów. Idea uchwalenia przepisów pojawiła się kilka lat temu w reakcji na pogarszającą się sytuację mediów w Polsce i na Węgrzech.
Przepisy zabraniają używania przeciwko dziennikarzom oprogramowania szpiegującego.

Jest ograniczona lista wyjątków od zakazu inwigilacji, na przykład przy dochodzeniach w sprawach morderstw czy terroryzmu. A i wtedy dziennikarze później muszą być o tym poinformowani i mogą zaskarżyć decyzję o inwigilacji w sądzie. 

Regulacje nie pozwalają również na wymuszanie na dziennikarzach ujawniania swoich źródeł. Zapewniają także większą przejrzystość reklam instytucji publicznych, czy spółek skarbu państwa w mediach. Wymagane będą szczegółowe informacje komu przekazywane są pieniądze. 

Przejrzyste mają być także procedury mianowania szefów mediów publicznych. A odwoływanie przed końcem kadencji ma być zabronione, z wyjątkiem sytuacji kiedy zarządy nie będą się wywiązywać ze swoich obowiązków. 

Regulacje odnoszą się także do kwestii moderowania treści na platformach internetowych jak Facebook czy X i ewentualnego ich usuwania.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!