Jest zgoda ambasadorów krajów UE na zmianę w umowie z Ukrainą

0
KE Komisja Europejska Ukraina
Fot. youth.europa.eu/EUROPEAN COMMISSION
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Jest zgoda unijnych krajów na zmianę w umowie o bezcłowym handlu z Ukrainą i większe ograniczenia importowe. Porozumienie osiągnęli ambasadorowie państw członkowskich w Brukseli. Teraz te ustalenia zostaną przekazane Parlamentowi Europejskiemu do zatwierdzenia. 
Uzgodniono kompromisowe rozwiązanie, a chodzi o wydłużenie okresu, który będzie brany pod uwagę przy ustalaniu limitów importowych.

Do dwóch ostatnich lat, kiedy już odnotowano nadmierny napływ produktów z Ukrainy, dopisano także drugą połowę 2021 roku, kiedy do takiej sytuacji nie dochodziło. O wydłużenie okresu zabiegała Polska i Francja a także Parlament Europejski, który dwa tygodnie temu przyjął poprawki polskiego deputowanego Andrzeja Halickiego. Celem było wprowadzenie większych ograniczeń w handlu z Ukrainą. Wprawdzie zabiegi te dotyczyły uwzględnienia całego 2021 roku, ale część krajów była niechętna i stąd kompromis dotyczący drugiej połowy 2021. To i tak zmniejszy import z Ukrainy wybranej grupy produktów, a chodzi o jaja, cukier, drób oraz dopisane do tej listy na wniosek Parlamentu Europejskiego kukurydzę, owies, kaszę i miód. 

Polska i Francja próbowały jeszcze dopisać pszenicę, ale rezygnacja z tego postulatu była ceną za wydłużenie okresu referencyjnego i większe ograniczenia dla siedmiu produktów. 

Umowa o bezcłowym handlu z Ukrainą w tym kształcie będzie obowiązywać od 6 czerwca przez kolejny rok. Są w niej także, wpisane pod wpływem presji między innymi Polski, tak zwane hamulce bezpieczeństwa. Wystarczy destabilizacja na rynku rolnym tylko w jednym kraju, a Komisja będzie w ciągu dwóch tygodni wprowadzała embargo na import danego produktu. Dotychczas trzeba było wykazać zakłócenia na rynku całej Unii, by Bruksela mogła interweniować. 

Umowa o bezcłowym handlu z Ukrainą jest przedłużana po raz ostatni. Takie gwarancje dała premierowi Donaldowi Tuskowi przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na szczycie w ubiegłym tygodniu o czym brukselska korespondentka Polskiego Radia informowała jako pierwsza. Beata Płomecka poznała przebieg debaty za zamkniętymi drzwiami. To oznacza, że od czerwca przyszłego roku relacje handlowe Unii z Ukrainą będą regulowane zgodnie z zasadami stowarzyszeniowymi, a te narzucają wyśrubowane, europejskie standardy i normy do spełnienia. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!