Europa

Jest zgoda ambasadorów krajów UE na zmianę w umowie z Ukrainą

27/03/2024 0 komentarzy
KE Komisja Europejska Ukraina

Jest zgoda unijnych krajów na zmianę w umowie o bezcłowym handlu z Ukrainą i większe ograniczenia importowe. Porozumienie osiągnęli ambasadorowie państw członkowskich w Brukseli. Teraz te ustalenia zostaną przekazane Parlamentowi Europejskiemu do zatwierdzenia. 
Uzgodniono kompromisowe rozwiązanie, a chodzi o wydłużenie okresu, który będzie brany pod uwagę przy ustalaniu limitów importowych.

Do dwóch ostatnich lat, kiedy już odnotowano nadmierny napływ produktów z Ukrainy, dopisano także drugą połowę 2021 roku, kiedy do takiej sytuacji nie dochodziło. O wydłużenie okresu zabiegała Polska i Francja a także Parlament Europejski, który dwa tygodnie temu przyjął poprawki polskiego deputowanego Andrzeja Halickiego. Celem było wprowadzenie większych ograniczeń w handlu z Ukrainą. Wprawdzie zabiegi te dotyczyły uwzględnienia całego 2021 roku, ale część krajów była niechętna i stąd kompromis dotyczący drugiej połowy 2021. To i tak zmniejszy import z Ukrainy wybranej grupy produktów, a chodzi o jaja, cukier, drób oraz dopisane do tej listy na wniosek Parlamentu Europejskiego kukurydzę, owies, kaszę i miód. 

Polska i Francja próbowały jeszcze dopisać pszenicę, ale rezygnacja z tego postulatu była ceną za wydłużenie okresu referencyjnego i większe ograniczenia dla siedmiu produktów. 

Umowa o bezcłowym handlu z Ukrainą w tym kształcie będzie obowiązywać od 6 czerwca przez kolejny rok. Są w niej także, wpisane pod wpływem presji między innymi Polski, tak zwane hamulce bezpieczeństwa. Wystarczy destabilizacja na rynku rolnym tylko w jednym kraju, a Komisja będzie w ciągu dwóch tygodni wprowadzała embargo na import danego produktu. Dotychczas trzeba było wykazać zakłócenia na rynku całej Unii, by Bruksela mogła interweniować. 

Umowa o bezcłowym handlu z Ukrainą jest przedłużana po raz ostatni. Takie gwarancje dała premierowi Donaldowi Tuskowi przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na szczycie w ubiegłym tygodniu o czym brukselska korespondentka Polskiego Radia informowała jako pierwsza. Beata Płomecka poznała przebieg debaty za zamkniętymi drzwiami. To oznacza, że od czerwca przyszłego roku relacje handlowe Unii z Ukrainą będą regulowane zgodnie z zasadami stowarzyszeniowymi, a te narzucają wyśrubowane, europejskie standardy i normy do spełnienia. 

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
30 Dec
NEWS
Sąd przedłużył o 3 miesiące areszt dla Janusza Palikota
30 Dec
NEWS
Ukraina - niemal 200 ataków na froncie
30 Dec
NEWS
Płd. Korea: nakaz aresztowania byłego prezydenta
28 Dec
NEWS
Elon Musk z poparciem dla AfD w artykule gościnnym dla niemieckiej gazety
28 Dec
NEWS
Niemcy: 15-latek planował zamach na kościół
27 Dec
NEWS
Naukowcy odkryli nowy gatunek śledzia w Bałtyku
27 Dec
NEWS
Putin odrzucił propozycję odroczenia członkostwa Ukrainy w NATO
26 Dec
NEWS
J. Biden zapowiada zwiększenie dostaw broni na Ukrainę
26 Dec
NEWS
UNICEF alarmuje: głód, choroby i fatalne warunki zagrażają ludziom w Strefie Gazy
26 Dec
NEWS
Polska: policja zatrzymała wczoraj 172 nietrzeźwych kierowców
24 Dec
NEWS
Hawaje: wybuch wulkanu Kilauea
24 Dec
NEWS
Na Morzu Śródziemnym zatonął rosyjski statek towarowy
21 Dec
NEWS
Rada Edukacji Chicago głosuje za zwolnieniem dyrektora generalnego CPS
21 Dec
NEWS
Zełenski spotkał się z szefem CIA
21 Dec
NEWS
Brazylia - co najmniej 32 osoby zginęły w wypadku autobusu
21 Dec
NEWS
Chicago: 23-latek zginął w strzelaninie na południu miasta
down
Najnowsze Wiadomości
WIGILIA DLA SAMOTNYCH I BEZDOMNYCH 2024
Kiermasz Świąteczny Związku Podhalan
Świąteczne msze w parafii św. Jacka w Chicago